MARZEC w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych

Czuję wiosnę w powietrzu! Tak, tak, jest już blisko!
Kolejny miesiąc przed nami, czas na poważnie zająć się ogrodem.
 
Marzec w ogrodzie to czas, kiedy wypoczęci, zniecierpliwieni po zimie stoimy w boksach startowych niczym konie w gonitwie, by jak na wystrzał, czym prędzej wystartować z pracą w ogrodzie.
 
Co wykonujemy w ogrodzie w pierwszej połowie marca?

MARZEC W OGRODZIE – Kalendarz Prac Ogrodniczych

CIĘCIA ROŚLIN OZDOBNYCH LIŚCIASTYCH

Uwaga! O tej porze roku ciąć możemy jedynie krzewy liściaste kwitnące latem i jesienią. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy krzewów kwitnących wiosną (typu forsycja, migdałek, lilaki czy jaśminowce). Jeśli teraz je przytniemy, nie zachwycą nas obfitym kwitnieniem, skończy się na wypuszczeniu jedynie pędów liściowych. Krzewy, których cięcia możemy przeprowadzić w marcu to np. róże, hortensje bukietowe, buddleje Dawida, tawuły japońskie czy barbulla klandońska.

ZABIERAMY SIĘ ZA TRAWNIK

Marzec w ogrodzie to bardzo pracowity czas. Aby prawidłowo zadbać o trawnik pracę rozpoczynamy od oceny w jakim stanie się on znajduje. Zwróćmy uwagę na to czy w trawniku wyrastają chwasty, mech czy latem/jesienią poprzedniego sezonu pojawiły się grzyby. Jeśli tak, to należy uwzględnić to przy doborze wiosennego nawozu.

Wiosną warto przeprowadzić wertykulację trawnika, tj. nacinanie i „wyczesanie” trawnika poprzez usunięcie filcu czyli zbitej warstwy, na którą składają się martwe tkanki roślinne, źdźbła traw, które zostały zgniecione przez zalegający śnieg, czy porastający trawnik mech.

 

Jeśli jest taka konieczność, przeprowadzamy także aerację, czyli napowietrzenie trawnika. Po tych zabiegach przeprowadzamy pierwsze wiosenne nawożenie (o dobór odpowiedniego nawozu poproś sprzedawcę). Jeśli jeszcze nie posiadamy trawnika, a chcielibyśmy go założyć, to dobry czas na przygotowanie podłoża.

 

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

Marzec to doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych z gołym korzeniem. Znajdziecie teraz bardzo duży wybór gatunków i odmian, a sprzedawcy z pewnością pomogą Wam dobrać odpowiednie rośliny. Zwróć uwagę na jakość wybieranych roślin, ich system korzeniowy, koronę, żywotność pędów.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? TUTAJ

ZMIANY W PLANIE OGRODU?

Zastanawiasz się nad roszadą posiadanych w ogrodzie roślin? Właśnie teraz możemy zająć się ich przesadzaniem. Zwróć uwagę na dobór odpowiedniego stanowiska dla poszczególnych egzemplarzy, jeśli masz jakieś wątpliwości, jesteśmy do Twojej dyspozycji.Z przyjemnością pomożemy Ci i podpowiemy jak przeprowadzić to ogrodowe „przemeblowanie”.

ROŚLINY GŁODNE PO ZIMIE

Rozpoczynamy nawożenie roślin. Dobra dawka startowa to podstawa dla pięknych i zdrowych roślin w sezonie.

 

W sklepach znajdziesz setki rodzajów nawozów. Ale jak dobrać ten najlepszy? Zwróć uwagę na skład i zawartość poszczególnych składników mineralnych. Ładne opakowanie to nie wszystko. A jeśli nie wiesz jak dobrać nawóz, nasi sprzedawcy przyjdą Ci z pomocą.

ZADBAJMY O ZDROWIE TWOICH ROŚLIN

Nadal nie przeprowadziłeś oprysków w ogrodzie? Jeszcze nic straconego, nadal warto to zrobić (lepiej późno niż wcale, marzec w ogrodzie to miesiąc strategiczny). Teraz czas na środki miedziowe i olejowe. Walczymy z grzybami i szkodnikami. Do dyspozycji są także środki naturalne, ekologiczne (zawierające wyciąg z piołunu czy czosnku).

CIĘCIE “OWOCÓWKI”

Twoje drzewa i krzewy owocowe jeszcze nie zostały przycięte? Warto zwrócić na to uwagę. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, zapraszamy do Zakątka. Podpowiemy jak ten zabieg przeprowadzić.

Sprzątamy szklarnię!

Najwyższa pora wziąć się za porządkowanie szklarni i tunelu foliowego. Usuwamy resztki roślin, oczyszczamy podłoże, zbieramy pozostałości po poprzednim sezonie. 

Przed rozpoczęciem sezonu warto umyć dokładnie szklarnię (np. za pomocą mydła potasowego ogrodniczego HIMAL), aby zwiększyć przejrzystość ścian, a także usunąć zarodniki grzybów i pleśni, które w późniejszym czasie mogą narobić nam wielu szkód. 

 

Wysiewamy nasiona na rozsady pomidorów, papryki, ziół, kwiatów i innych roślin

Czas na przygotowanie rozsad! Wysiewamy pierwsze nasiona pomidorów i innych warzyw, ziół czy kwiatów.

O tym jak przygotować rozsadę więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Wysiewamy pierwsze nasiona do szklarnii

Możemy już rozpocząć wysiew pierwszych nasion na tzw. NOWALIJKI (sałata, rzodkiewka, szpinak), a także wysadzić cebulę dymkę na młody szczypior. Pamiętajmy jednak aby zadbać odpowiednio o podłoże pod uprawy roślin warzywnych i ziół. Jeśli gleba była mocno eksploatowana, dosyp trochę nowego podłoża.

 

Pamiętaj o regularnym stosowaniu nawozów organicznych, naturalnych. To znacznie zwiększy wielkość plonów, a także poprawi żyzność podłoża (i wpłynie pozytywnie na wodochłonność). 

No dobrze, na razie chyba wystarczy. Zabieramy się do pracy! Powodzenia w ogrodowych zmaganiach! I do zobaczenia w Zakątku!