Listopad w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych

Listopad w ogrodzie to miesiąc porządków, zabezpieczenia roślin na zimę, przygotowywania nowych nasadzeń (także roślin owocowych), ale przede wszystkim ściółkowania roślin kompostem, obornikiem bydlęcym wymieszanym z glebą czy drobną korą. To właśnie w listopadzie stosujemy w ogrodzie mączki bazaltowe, kwasy humusowe czyli UŻYŹNIAMY GLEBĘ. A co z trawnikiem? Co z roślinami owocowymi? Zapraszamy do lektury! 

 

Listopad w ogrodzie – czas na nowe nasadzenia

Jesień to doskonały czas na sadzenie rozmaitych roślin w ogrodzie, zarówno ozdobnych, jak i tych użytkowych. Wysoka wilgotność gleby i powietrza sprzyja JESIENNEMU SADZENIU ROŚLIN. To idealny czas na sadzenie borówek, porzeczek, agrestów czy drzew takich jak jabłonie, grusze, śliwy, morele czy brzoskwinie. W trakcie tego chłodniejszego czasu rozrasta się system korzeniowy roślin, rozbudowuje się jego część podziemna, a w kolejnym sezonie rośliny startują znacznie szybciej i są mocniejsze. 

Jak sadzić rośliny owocowe?

Wybierając rośliny owocowe warto zwrócić uwagę na odmianę, termin owocowania oraz zapylacze. Niektóre gatunki roślin owocowych są SAMOPYLNE, jednak większość z nich potrzebuje konkretnych określonych ZAPYLACZY. O dobór zapylacza, to czy jest on potrzebny zapytaj sprzedawcę.
Sadząc rośliny owocowe pamiętaj o zapewnieniu im “jedzonka” czyli o stosowaniu materii organicznej pod spód (super sprawdzi się OBORNIK BYDLĘCZY albo KOMPOST). Wybieraj stanowiska słoneczne, dobrze doświetlone. Dzięki temu Twoje rośliny owocowe będą miały słodsze i smaczniejsze owoce.

Wzmocnij rośliny przed zimą!

Listopad w ogrodzie to również czas na ściółkowanie roślin materią organiczną. To doskonały czas na stosowanie pod rośliny obornika bydlęcego lub kompostu – zwłaszcza pod te mocno kwitnące, o dużych potrzebach pokarmowych (np. róże, byliny), a także pod rośliny uprawne. OBORNIK lub KOMPOST stosujemy również na warzywnikach, w szklarniach czy tunelach foliowych. Uzupełnijmy mikroelementy także mączką bazaltową (na jej temat więcej informacji znajdziesz TUTAJ).

Sprzątamy rabaty bylinowe i uzupełniamy nasadzenia roślinami cebulowymi

Większość bylin na rabatach bylinowych już przekwitła, możemy rozpocząć ich usuwanie. Ścinamy części nadziemne, a także porządkujemy opadające kwiaty i liście. Martwą materię organiczną dorzucamy do KOMPOSTOWNIKA, z którego z czasem będziemy mogli odzyskiwać nasze cudowne OGRODNICZE ZŁOTO jakim jest dobrze przerobiony kompost.
Na rabatach letnich i późno-letnich możemy dosadzać rośliny cebulowe (takie jak narcyzy, hiacynty czy tulipany), aby uzupełnić kwitnienie na wiosnę. Dzięki temu zanim rozkwitną nam byliny, będziemy cieszyć oko ferią barw kwiatów roślin cebulowych.

Grabimy liście, ale nie zbyt dokładnie!

Czas porządków to także czas grabienia liści. Aby na 100% wykorzystać to co daje nam ogród, warto liście KOMPOSTOWAĆ. O tym jak założyć kompostownik powiemy sobie niebawem. Pamiętajmy jednak aby materię kompostowaną wspomagać bakteriami przyspieszającymi jej rozkład (np. komposter). Liście z trawnika warto grabić dość dokładnie, jednak na rabatach warto zostawić trochę tej “opadziny”. Zimują w niej jeże, pożyteczne owady i rozmaite mikroorganizmy, które sprzyjają bioróżnorodności naszego ogrodu.

Listopad w ogrodzie – jesienne nawożenie roślin

W listopadzie z powodzeniem możemy jeszcze przygotowywać nasze rośliny do zimowania, poprzez stosowanie nawozów jesiennych mineralnych. Nie zawierają one AZOTU, ich główne składniki mineralne to FOSFOR i POTAS, które odpowiadają za regulacje gospodarki wodnej, rozrost systemu korzeniowego, drewnienie pędów i ogólne zimowanie. Jeśli w ogrodzie nie chcemy stosować nawozów mineralnych, z pomocą przychodzą nam nawozy na bazie KWASÓW HUMUSOWYCH. Ich regularne stosowanie odżywi rośliny, ale przede wszystkim poprawia jakość, strukturę i skład chemiczny gleby, a także zdolność sorpcyjne podłoża. W skrócie UŻYŹNIA NAM GLEBĘ. Listopad to doskonały czas na stosowanie takich nawozów.

Listopad w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych – użyźniamy podłoże w ogrodzie

Porządkujemy szklarnię oraz tunele foliowe

Listopad w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych

Przygotuj trawnik na zimę

W listopadzie warto zająć się również trawnikiem. Po sezonie warto go przegrabić (zbierając jednocześnie opadające liście), tak aby usunąć martwe źdźbło, w miejscach gdzie pojawia się mech można zastosować mączkę bazaltową. Całość trawnika nawozimy nawozami jesiennymi (organiczne lub mineralne) aby stymulować trawnik do krzewienia, a także przygotować go do zimy. Nawóz mineralny jesienny do trawnika może być również pierwszym nawozem na start wiosną (nawożenie wczesnowiosenne).

Opryski roślin owocowych

Jesienią warto zadbać również o rośliny owocowe. To czas profilaktycznych oprysków przeciw chorobom grzybowym. Tutaj z pomocą przychodzą nam opryski środkami miedziowymi, a także (jak już z drzew spadną wszystkie liście) oprysk roztworem mocznika. Opryski warto powtórzyć również wiosną. Profilaktyczne zapobieganie chorobom grzybowym zmniejsza konieczność stosowania środków ochrony roślin w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Znajdź chwilę aby cieszyć się ogrodem 🙂

A pośród tych wszystkich prac ogrodowych znajdź chwilkę aby przyjrzeć się temu jak ogród wygląda jesienią, jak cudnie przebarwiają się rozmaite rośliny, jak wybarwiają się owoce, jak powoli wszystko zwalnia i szykuje się do zimy. I złap oddech. 

Wszystkiego dobrego Ogrodniku <3