Mączka bazaltowa – dlaczego warto ją stosować?

Mączka bazaltowa – czy ta nazwa obiła już Ci się o uszy? Jeśli tak, świetnie!
Jeśli nie – zapraszam Cię do zapoznania się z tym produktem. A dlaczego?

To NATURALNY nawóz już od wielu lat stosowany w ogrodnictwie.
Odszedł nieco w zapomnienie (przypuszczam, że to silne lobby koncernów nawozowych), jednak od kilku ładnych lat wraca do łask. I dobrze! To FANTASTYCZNY nawóz naturalny, który stanowi doskonałe uzupełnienie głównie MIKROELEMENTÓW. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do lektury!

 

Co to jest mączka bazaltowa i jak się ją stosuje?

Mączka bazaltowa to rozdrobniona skała bazaltowa (ma strukturę przypominającą mąkę kuchenną). Bogata jest przede wszystkim w krzemionkę, tlenek glinu, tlenek żelaza, a także magnez Mg, wapń Ca, potas K, mangan Mn, tytan Ti, fosfor P, siarkę S, bor B, chrom Cr, miedź Cu, cynk Zn, molibden Mo, kobalt K, jod I.

W jakim celu stosujemy mączkę bazaltową?

ODKWASZANIE GLEBY – ma silne właściwości odkwaszające podłoże, także polecana jest do stosowania w celu podniesienia pH gleby.

UZUPEŁNIENIE MIKROELEMENTÓW – dzięki swemu bogatemu składowi doskonale uzupełnia nawożenie organiczne (kompostem, obornikiem bydlęcym czy np. owczą wełną) o MIKRO składniki (cynk, miedź, molibden, bor, itp.)

NATURALNA ZAPRAWA NASIENNA – może służyć do zaprawiania nasion, cebul warzywnych (cebula, czosnek, czosnek niedźwiedzi), jak i cebulek kwiatowych (tulipanów, narcyzów, hiacyntów, itp.)

STANOWI BARIERĘ DLA SZKODNIKÓW – stosujemy ją także do ochrony roślin np. przed ślimakami, ćmą bukszpanową czy mszycą – posypując po części nadziemnej rośliny.

NA TRAWNIK – w celu pozbycia się mchu, podniesienia pH gleby i uzupełnienia nawożenia o mikroelementy.

Mączka bazaltowa to produkt ekologiczny, który z powodzeniem możemy stosować w przydomowym ogrodzie, bez obaw że zanieczyszczamy glebę czy środowisko. Nie ma okresu karencji, także nie musimy obawiać się np. spożycia warzyw czy ziół nawożonych przy pomocy mączki bazaltowej.

Zalety stosowania mączki bazaltowej w ogrodzie:

  1. Bogata w mikroelementy – stanowi wspaniały nawóz mikroelementowy, jest idealnym uzupełnieniem obornika czy kompostu.

  2. Jest nawozem naturalnym, w pełni ekologicznym – można swobodnie stosować pod rośliny uprawne warzywne czy owocowe

  3. Jest niedrogim nawozem, który z powodzeniem można stosować także do roślin ozdobnych [z wyłączeniem roślin kwasolubnych]

  4. Przy stosowaniu mączki bazaltowej występuje bardzo NISKIE ryzyko przenawożenia (trudno jest przedobrzyć ze stosowaniem tego nawozu).

  5. Szybkie działanie – jej drobna struktura pozwala na łatwe rozprowadzenie oraz szybkie działanie w ogrodzie.

Mączka bazaltowa – dlaczego warto ją stosować w ogrodzie?

Mączkę bazaltową znajdziecie w Zakątku w opakowaniach do 25 kg. Takie duże opakowanie wystarczy na około 600 m2 -> mączka bazaltowa wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością.

Podsumowując – mączka bazaltowa:


Mączka bazaltowa ma wiele różnych zastosowań. Ze względu na bogaty skład, uniwersalność zastosowania i naturalne pochodzenie warto ją na stałe wprowadzić do swojego ogrodu. Jestem przekonana, że zauważysz różnicę już po pierwszym zastosowaniu.

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiam,
Sabina