Jak przygotować rozsady warzyw, ziół i kwiatów?

Czym są rozsady? Po co wysiewamy nasiona i hodujemy rozsady? Jak je we własnym zakresie przygotować? Co potrzebujemy?

Na te i inne pytania postaramy się w tym wpisie konkretnie odpowiedzieć. 

Microgreens to zdrowa moda!
Rozsady warzyw, ziół i kwiatów – jak przygotować rozsady?

Czym są rozsady?

Rozsady warzyw i ziół to młode siewki, nieco już podhodowane, które uzyskujemy w kilka tygodni po wysiewie nasion w doniczkach, mini szklarenkach, planterach lub na multiplatach.

Po co produkujemy rozsady?

Rozsady hodujemy, aby przyspieszyć proces pozyskiwania warzyw i ziół ze szklarni i z gruntu, czyli skrócić czas, jaki potrzebny jest do uzyskania plonów od czasu wysiewu nasion.

Jak to się dzieje?

Nasiona niektórych roślin (przede wszystkim pomidorów, papryki czy roślin kapustnych, takich jak kalarepa, kapusta, kalafior, itd.) kiełkują w podwyższonej temperaturze (20-24 stopnie Celsjusza).
Oznacza to, że w naturalnych warunkach (w gruncie) nasiona wykiełkowałyby dopiero w okolicy kwietnia-maja, a może nawet i później. W ten sposób nie zdążylibyśmy w naszym sezonie wegetacyjnym (który dla roślin ciepłolubnych kończy się już w sierpniu-wrześniu) pozyskać satysfakcjonujących plonów, czyli mówiąc wprost – POMIDORY NIE ZDĄŻYŁYBY DOJRZEĆ NA KRZAKACH.

Dotyczy to także kwiatów – na domowym parapecie możemy wysiewać nasiona kwiatów, takich jak pelargonie, smagliczki, cynie, astry, werbeny, itd.

Warzywa na rozsady – pomidory, papryka, kalarepa, kapusta, brokuł, kalafior itp.

Co potrzebujesz do przygotowania rozsad?

POJEMNIKI – mogą to być małe doniczki, mini-szklarenki, inspekty, multiplaty czy inne tace wysiewne.
Pamiętaj: aby utrzymać w doniczkach względnie stałą wilgotność, warto aby mini-szklarenka lub inspekt były zamykane (np. przezroczysta pokrywa). W ten sposób utrzymasz odpowiednią wilgotność, a także zwiększysz temperaturę w środku, co znacznie przyspiesza kiełkowanie i wzrost.

PODŁOŻE – do wysiewu lub pikowania, o odpowiedniej frakcji (drobne lub bardzo drobne), odkażane, bez ostrych nawozów.

NASIONA – zwróć uwagę na termin przydatności do siewu, a także na stan fizjologiczny (czy nie są przemoczone, porażone grzybem, spleśniałe; takie nasiona nie nadają się do wysiewu).

SIEWNIK LUB PĘSETA – jeśli nasiona są bardzo drobne, warto wspomagać się takimi narzędziami do wysiewu

ZRASZACZ lub OPRYSKIWACZ – to szczególnie ważne, zwłaszcza na początku siewu. Nasiona w doniczkach warto zraszać, a nie podlewać z konewki, gdyż łatwo w ten sposób je wymywamy lub możemy uszkodzić ich system korzeniowy, który w początkowej fazie jest bardzo delikatny.

Podłoże do rozsad – podłoże do wysiewu i pikowania.

Jak przygotować rozsady?

  1. Zaczynamy od przygotowania doniczek. Jeśli są nowe – po prostu wypełnij je podłożem. Jeśli doniczki były już używane, dokładnie umyj je za pomocą mydła ogrodniczego. 
  2. Po napełnieniu doniczek podłożem, wyrównaj je, wygładź. 
  3. Zrób małe otwory (nie za głęboko) około 0,5 cm głębokości. 
  4. W przygotowanie otwory wsiewaj nasiona, umieszczając po jednym nasionku w każdym otworze. 
  5. Delikatnie zasyp otwory, pamiętając, aby NIE UGNIATAĆ ziemi w doniczkach (delikatne korzenie i młode pędy nie będą mogły przebić się przez taką ubitą warstwę podłoża). 
  6. Równomiernie zraszaj podłoże w doniczkach za pomocą opryskiwacza. Rób to regularnie (co 2-3 dni), pamiętając, aby za każdym razem sprawdzić wilgotność podłoża. Jeśli jest suche – opryskujemy, jeśli mokre – dajemy im kilka dni. 
  7. Zamknij szklarenkę lub inspekt (przykryj pokrywą lub folią). Pamiętaj o regularnym wietrzeniu szklarni lub inspektu. 

 

 

Jak pielęgnować rozsady?

Tak przygotowane rozsady ustaw w słonecznym i ciepłym miejscu, aby spokojnie mogły kiełkować i rosnąć. 

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu szklarenki i zraszaniu doniczek (za pomocą opryskiwacza). Później, gdy sadzonki będą większe, spokojnie możesz przerzucić się na konewkę. 

Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, którą możesz pobrać i wykorzystać przy przygotowaniu swoich rozsad. 

 

Co dalej z rozsadami?

Rozsady, przed wysadzeniem do gruntu, warto stopniowo hartować. Jak to zrobić? Stopniowo wystawiać je na ekspozycję słoneczną i wiatrową (stopniowo, czyli po kilka godzin dziennie, zwiększając czas ekspozycji).

Jeśli rozsady przerosną swoje doniczki, przesadź je do większych pojemników. Natomiast jeśli wysiewasz nasiona do multiplatów (doniczkopaletek, wielodoniczek), od razu zaplanuj przesadzanie do szklarni lub doniczek.

Jak tylko temperatury w szklarni lub ogrodzie pozwolą – możesz spokojnie wysadzać rozsady do gruntu lub do donic. Pamiętaj, jeśli będą zapowiadane przymrozki (zwłaszcza w okolicy 10-15 maja) musisz je zabezpieczyć (osłonić lub ogrzewać).

Przygotowujemy rozsady warzyw, ziół i kwiatów

Jeśli masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości! 🙂 

Powodzenia!