Wiosna już blisko? KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH – LUTY

Szanowni Państwo, idzie wiosna! Ostatnie, bardzo chłodne dni nie zachęcały do jakiejkolwiek aktywności poza domem. Jednakże ciepłe promyki słońca, które rozgrzewają nas już od wczoraj zdecydowanie bardziej mobilizują nas do działania. W Zakątku praca wre, a przyroda wolniutko budzi się do życia (słyszeliście już przedwiosenny śpiew ptaków?).  Tak więc czym zajmujemy się teraz w ogrodzie?

Wiosna już blisko!

SEKATOR W DŁOŃ I DO DZIEŁA!

Rozpoczynamy cięcia roślin. KONIECZNIE przycinamy winorośle (póki temperatury są jeszcze niskie, unikniemy w ten sposób niepotrzebnego “płaczu” tychże krzewów). Rozpoczynamy także cięcia drzew i krzewów owocowych, pamiętając o zachowaniu prawidłowej higieny (dezynfekcja narzędzi po cięciu każdej rośliny) i zasad kształtowania roślin. Jeśli nie jesteście pewni jak przyciąć własne drzewa owocowe – zapraszamy do Zakątka, z przyjemnością Wam pomożemy.

ZADBAJ O ZDROWIE SWOICH ROŚLIN:

Rozpoczynamy opryski. Numerem jeden jest oprysk środkiem miedziowym (np. Miedzian) wszystkich roślin które posiadamy w ogrodzie. Jest to produkt typu fungicyd, prewencyjny, który zapobiega rozwojowi chorób grzybowych w trakcie wegetacji roślin, a na celowniku znajdują się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Numerem dwa jest oprysk środkiem olejowym (typu Promanal / Treol), którego celem jest zapobieganie rozwojowi szkodników z grupy owadów (tutaj na celowniku są formy przetrwalnikujące szkodników). Obydwa opryski warto przeprowadzić w całym ogrodzie. Pamiętaj o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa: maseczce na twarz, rękawiczkach, zmiennej odzieży i (jeśli tego wymaga sytuacja) okularach ochronnych. Bezpieczeństwo ogrodnika – przede wszystkim.
Jeśli jesteśmy zwolennikami OGRODU BEZ CHEMII – zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą produktów NATURALNYCH, które spełniają podobną rolę w trakcie walki z chorobami roślin w ogrodzie. W Zakątku na miejscu doradzimy Ci jakie środki naturalne możesz zastosować w swoim ogrodzie.

PRZEPROWADŹ PRZEGLĄD NARZĘDZI:

Zajrzyj do swojego schowka na narzędzia, zwróć uwagę na ich stan, uszkodzenia, ostrość krawędzi wszystkich sekatorów, nożyc żywopłotowych czy narzędzi.  Jeśli zauważysz jakieś braki, warto uzupełnić je przed rozpoczęciem wysokiego sezonu. Znajdziecie już duży wybór narzędzi, a ceny są wyjątkowo korzystne.

PRZYGOTOWUJEMY ROZSADY Z NASION

Rozpoczynamy wysiewanie nasion warzyw i ziół. W sklepach znajdziecie już wszystkie potrzebne nasiona, których rozsady przygotowujemy na domowym parapecie. Z pomocą przyjdą Wam podłoża, doniczki torfowe, podłoże typu jiffy, miniszklarenki, itp. Jeśli zamierzacie wykorzystać plastikowe doniczki z poprzedniego roku, warto wcześniej je zdezynfekować, aby żadne choroby nie zainfekowały wam nowych siewek i rozsad. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie naturalnego mydła ogrodniczego. O pomoc w doborze produktu zapytaj sprzedawcę.

WIOSNA W DOMU

Dla spragnionych wiosny mamy coś specjalnego. Już dziś znajdziecie w Zakątku wiosenne dekoracje do domu i ogrodu. Kwiaty, szkło, ceramika i inne ciekawe elementy odmienią każde wnętrze. A w przyszłym tygodniu dojadą do Zakątka setki kwiatów, cebulek kwiatowych i innych śliczności. Zapraszamy serdecznie!

Wiosna w… doniczce?

I przedwiosennie pozdrawiamy. Bardzo cieplutko! 🙂