MARZEC W OGRODZIE – Kalendarz Prac Ogrodniczych

MARZEC W OGRODZIE – Kalendarz Prac Ogrodniczych

Czuję wiosnę w powietrzu! Tak, tak, jest już blisko! Kolejny miesiąc przed nami, czas na poważnie zająć się ogrodem. Marzec w ogrodzie to czas, kiedy wyleżeni, zniecierpliwieni po zimie stoimy w boksach startowych niczym konie w gonitwie, by jak na wystrzał, czym prędzej wystartować z pracą w ogrodzie. Co wykonujemy w ogrodzie w pierwszej połowie marca?

* CIĘCIA ROŚLIN OZDOBNYCH LIŚCIASTYCH

Ale uwaga! O tej porze roku ciąć możemy jedynie krzewy liściaste kwitnące latem i jesienią. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy krzewów kwitnących wiosną (typu forsycja, migdałek, lilaki czy jaśminowce). Jeśli teraz je przytniemy, nie zachwycą nas obfitym kwitnieniem, skończy się na wypuszczeniu jedynie pędów liściowych. Krzewy, których cięcia możemy przeprowadzić w marcu to np. róże, hortensje bukietowe, buddleje Dawida, tawuły japońskie czy barbula klandońska.

ZABIERAMY SIĘ ZA TRAWNIK

Marzec w ogrodzie to bardzo pracowity czas. Aby prawidłowo zadbać o trawnik pracę rozpoczynamy od oceny w jakim stanie się on znajduje. Zwróćmy uwagę na to czy w trawniku wyrastają chwasty, mech czy latem/jesienią poprzedniego sezonu pojawiły się grzyby. Jeśli tak, to należy uwzględnić to przy doborze wiosennego nawozu. Wiosną warto przeprowadzić wertykulację trawnika, tj. nacinanie i „wyczesanie” trawnika poprzez usunięcie filcu czyli zbitej warstwy, na którą składają się martwe tkanki roślinne, źdźbła traw, które zostały zgniecione przez zalegający śnieg, czy porastający trawnik mech. Jeśli jest taka konieczność, przeprowadzamy także aerację, czyli napowietrzenie trawnika. Po tych zabiegach przeprowadzamy pierwsze wiosenne nawożenie (o dobór odpowiedniego nawozu poproś sprzedawcę). Jeśli jeszcze nie posiadamy trawnika, a chcielibyśmy go założyć, to dobry czas na przygotowanie podłoża.

* SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

Marzec to doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych z gołym korzeniem. Znajdziecie teraz bardzo duży wybór gatunków i odmian, a sprzedawcy z pewnością pomogą Wam dobrać odpowiednie rośliny. Zwróć uwagę na jakość wybieranych roślin, ich system korzeniowy, koronę, żywotność pędów.

* ZMIANY W PLANIE OGRODU?

Zastanawiasz się nad roszadą posiadanych w ogrodzie roślin? Właśnie teraz możemy zająć się ich przesadzaniem. Zwróć uwagę na dobór odpowiedniego stanowiska dla poszczególnych egzemplarzy, jeśli masz jakieś wątpliwości, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Z przyjemnością pomożemy Ci i podpowiemy jak przeprowadzić to ogrodowe „przemeblowanie”.

* ROŚLINY GŁODNE PO ZIMIE

Rozpoczynamy nawożenie roślin. Dobra dawka startowa to podstawa dla pięknych i zdrowych roślin w sezonie. W sklepach znajdziesz setki rodzajów nawozów. Ale jak dobrać ten najlepszy? Zwróć uwagę na skład i zawartość poszczególnych składników mineralnych. Ładne opakowanie to nie wszystko. A jeśli nie wiesz jak dobrać nawóz, nasi sprzedawcy przyjdą Ci z pomocą.

* ZADBAJMY O ZDROWIE TWOICH ROŚLIN

Nadal nie przeprowadziłeś oprysków w ogrodzie? Jeszcze nic straconego, nadal warto to zrobić (lepiej późno niż wcale, marzec w ogrodzie to miesiąc strategiczny). Teraz czas na środki miedziowe i olejowe. Walczymy z grzybami i szkodnikami. Do dyspozycji są także środki naturalne, ekologiczne (zawierające wyciąg z piołunu czy czosnku).

* CIĘCIE “OWOCÓWKI”

Twoje drzewa i krzewy owocowe jeszcze nie zostały przycięte? Warto zwrócić na to uwagę. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, zapraszamy do Zakątka. Podpowiemy jak ten zabieg przeprowadzić.

SPRZĄTAMY W OGRODZIE

Rozpoczynamy porządki na rabatach – usuwamy pozostałości liści, przycinamy trawy (rozplenice, miskanty, kostrzewy i inne), sprzątamy pozostałości po bylinach z poprzedniego sezonu, wycinamy martwe pędy roślin. Pamiętajmy, że martwe tkanki są doskonałą pożywką do rozwoju chorób grzybowych i szkodników. Oczywiście resztki roślin wykorzystujemy do stworzenia kompostownika – po uprzednim przesypaniu komposterem.

PRZEKŁADAMY KOMPOSTOWNIK

Wiosną warto zająć się martwą materią organiczną i przesiać kompostownik. Uzyskany przerobiony kompost możemy z powodzeniem wykorzystać do sadzenia nowych roślin, natomiast te części organiczne które jeszcze nie zostały rozłożone przez mikroorganizmy pozostawiamy do dalszego rozkładu. Tu z pomocą przyjdą nam preparaty przyspieszające rozkład martwej materii organicznej typu komposter.

Przygotowujemy szklarnie i warzywniki pod nowe uprawy warzyw

Jeśli nie zrobiliśmy jesiennych porządków w szklarni i ogrodach warzywnych – najwyższa pora to zrobić. Usuwamy pozostałości roślin uprawnych, wszelkie chwasty i pozostałą zieleninę. Przesiewamy ziemię, usuwamy sploty korzeni, a do oczyszczonego podłoża dodajemy świeżą porcję nawozu organicznego (typu obornik, nawozy z owczą wełną lub roślinne) i dosypujemy brakujące podłoże przeznaczone do upraw warzywnych.

Przygotowujemy rozsady warzyw

Do miniszklarenek lub multiplatów (wielodoniczek) wysiewamy nasiona warzyw takich jak pomidory, papryki, kalafior, kalarepa, sałata czy por. Podrośnięte siewki przesadzamy do większych doniczek i uprawiamy na parapecie – w kwietniu lub na początku maja przeniesiemy je do szklarni. Jeśli szklarnia jest ogrzewana – możemy wykonać to o wiele szybciej.

Wysiewamy pierwsze nasiona warzyw i ziół

W marcu możemy już wysiewać nasiona marchwi, pietruszki korzeniowej, groszku, bobu i wielu innych roślin uprawnych. Doskonale sprawdzą się również nasiona ziół w doniczkach na parapecie w kuchni.

Rozpoczynamy prace porządkowe w stawach i oczkach wodnych

Usuwamy martwe resztki roślin z linii nadbrzeżnej (rośliny takie jak tatarak, kaczeńce, rogatki). Usuwamy liście i pędy roślin które zimą wpadły do zbiornika, oczyszczamy dno (odkurzanie, odmulanie), uruchamiamy filtry i pompy. Jeśli temperatura wzrośnie – rozpoczynamy karmienie ryb.

No dobrze, na razie chyba wystarczy. Zabieramy się do pracy, a kolejna część informacji już niebawem. Powodzenia w ogrodowych zmaganiach! I do zobaczenia w Zakątku ! 🙂