Kalendarz Prac Ogrodniczych – I dekada MARCA 16′

Witamy w marcu!

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla każdego ogrodnika, który po jesienno-zimowej przerwie już nie może się doczekać wiosennych działań w ogrodzie. Słońce mocniej grzeje, ptaki głośniej śpiewają, a w nas (wraz z nimi) budzi się energia do życia! O czym warto pamiętać w tych pierwszych wiosennych tygodniach?

Kalendarz prac ogrodniczych

 1. To doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych – przede wszystkim tych z gołym korzeniem. Wilgotna ziemia, rosnące temperatury i zwiększająca się ilość słońca stopniowo pobudzą je do życia, a wysokiej jakości sadzonki wyrosną na dorodne rośliny.
 2. W tym okresie warto także pomyśleć o sadzeniu krzewów ozdobnych z gołym korzeniem (sytuacja analogiczna do drzew i krzewów owocowych). Ich ceny są znacznie bardziej korzystne niż roślin doniczkowanych. Warto więc skorzystać z takiej okazji.
 3. Zaczynamy cięcie ozdobnych krzewów liściastych kwitnących latem lub jesienią, takich jak hortensja bukietowa, buddleja Dawida, tawuły japońskie czy barbulle.
 4. Rozpoczynamy nawożenie drzew i krzewów liśtastych i owocowych nawozami mineralnymi lub naturalnymi, takimi jak obornik, kompost, Rosahumus czy Astvit.Ogrody dla wszystkich
 5. Czas się zabrać za trawnik! Rozpoczynamy od wertykulacji czyli usunięcia flicu (takiego kożuszka powstałego przez rozkładające się źdźbła traw, przygniecione śniegiem). Jeśli istnieje taka potrzeba, dodatkowo wykonujemy AERACJĘ.
  Warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan trawnika, podpowie jakie zabiegi wykonać, dobierze odpowiednie nawozy i zdiagnozuje (jeśli trzeba) choroby trawnika. W naszym Centrum istnieje taka możliwość – wystarczy tylko przyjechać z wyciętym fragmentem trawy około 15 cm x 5 cm x 7 cm(z niewielką ilością ziemi, tak aby widać było system korzeniowy) a wykwalifikowana kadra przyjdzie Państwu z pomocą.
 6. A jeśli jesteśmy przed założeniem trawnika – warto pomyśleć o przygotowaniu odpowiedniego podłoża.
 7. Marzec to czas na przesadzanie roślin: iglastych, liściastych i bylin.
 8. Pamiętajmy o opryskach – głównie tych przeciwgrzybowych – na roślinach liściastych.
 9. Już niebawem Wielkanoc! Jeśli chcemy aby nasz stół udekorowany był młodym, zielonym owsem, to najwyższy czas aby pomyśleć o jego wysianiu.
  owies
 10. Aby poczuć klimat wiosenny, warto rozpocząć przyozdabianie domu i tarasu młodymi, kwitnącymi kwiatkami: to czas BRATKÓW, STOKROTEK, NARCYZÓW, HIACYNTÓW i KROKUSÓW.10322747_586820571476501_8702494200397332518_n

Życzymy wszystkim powodzenia w wiosennych pracach ogrodniczych, a już niebawem kolejna część informacji – CO DALEJ. 🙂

Pozdrawiamy!
Ekipa Centrum Ogrodniczego
Zielony Zakątek