Kalendarz Prac Ogrodniczych – LUTY 2016

Szanowni Ogrodnicy!

To już najwyższy czas aby powoli wybudzić się z zimowego snu. Nie trwał on szalenie długo, aczkolwiek zapewne dla niektórych był snem długim i spokojnym. Czas porzucić domowe gawry, ciepłe kocyki, kubeczki z herbatą i ruszyć do ogrodu, bo w drugiej połowie lutego pracy jest już całkiem sporo. Jakie zabiegi należy wykonać? Zainteresowanych zapraszamy serdecznie do regularnego cyklu KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH – Luty 2016.

KPO luty

Połowa lutego to doskonały czas na cięcia drzew i krzewów owocowych. Wykonujemy je przy użyciu czystych i uprzednio zdezynfekowanych narzędzi. Do tego celu używamy wyspecjalizowanych środków odkażających (np. mydło Himal) lub popularnego i powszechnie dostępnego denaturatu. Przy okazji wykonujemy przegląd narzędzi pod kątem całorocznej pracy w ogrodzie. Jeśli cięcia dotyczą grubych gałęzi, nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu ran np. maścią ogrodniczą.
To ostatni moment na przycinanie winorośli! Cięcia te wykonujemy zanim w konarach i pędach tych pnączy zaczną krążyć soki, inaczej będą „płakać”. Dotyczy to również orzecha włoskiego, którego cięcie wykonujemy do końca lutego.

Nie zapominajmy o opryskach. Czas na opryski anty-grzybicze, które należy wykonać na wszystkie drzewa i krzewy owocowe. Jeśli w naszych ogrodach zmagamy się z chorobą kędzierzawości liści brzoskwini to czas na obfity oprysk środkiem miedziowym. Pamiętajmy, że dostępne są środki ekologiczne, BIO degradowalne, które z równą skutecznością zwalczają patogeny.
Opryski wykonujemy także preparatami olejowymi typu Treol na drzewach i krzewach iglastych. Eliminujemy w ten sposób ochojniki, tarczniki, miseczniki i inne owady. O dobór odpowiedniego środka warto zapytać specjalistę, który doradzi i poinstruuje jak wykonać oprysk.sorZebrany zimą popiół z drzew liściastych rozsypujemy na rabatach ozdobnych, z wyłączeniem roślin kwasolubnych, takich jak azalie, różaneczniki czy hortensje. To doskonałe źródło minerałów.

Na warzywniku przygotowujemy ziemię pod uprawy za pomocą kompostu, obornika GRANULOWANEGO lub kwasów humusowych (preparaty ekologiczne typu Rosahumus).

Usuwamy resztki martwych roślin użytkowych (warzyw, owoców) – zwanych mumiami, które potencjalnie mogą być źródłem patogenów, a w efekcie chorób drzew i krzewów owocowych, a także planowanych upraw warzywnych. Zebrane resztki lądują w koszu na BIO odpady lub głęboko pod ziemią.

Luty to dobry czas na zaplanowanie przydomowych upraw warzywnych. Sprawdźmy jakość i zdolność kiełkowania posiadanych nasion (szczególnie tych zebranych w poprzednim roku), a brakujące rodzaje nasion możemy uzupełnić w dobrych sklepach ogrodniczych.

warzywniak2

Aby zacząć sezon w pełni sił przygotujmy się na nadejście wiosny. Co prawda nie są jeszcze dostępne wszystkie pełnowartościowe warzywa i owoce, ale możemy serwować sobie bomby witaminowe w postaci wyhodowanych przez siebie kiełków. Kiełki nasion to prosty, smaczny i bardzo zdrowy składnik diety, który w tym szczególnym okresie przedwiośnia dostarcza witamin, minerałów i składników biologicznie aktywnych które wzmocnią i odżywią nasz organizm. Kosztują niewiele, a korzyści są ogromne. Szeroki wybór nasion na kiełki (jedno lub wielogatunkowe) znajdziecie Państwo w dobrych centrach ogrodniczych.

collage kiełkownik

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Państwu powodzenia w pierwszych zmaganiach w ogrodzie, a także dużo siły i zdrowia, by w pełni cieszyć się z nadchodzącej wiosny w gronie rodziny i przyjaciół.

Ekipa Centrum Ogrodniczego
Zielony Zakątek