Microgreens – ogrodniczy HIT. 5 powodów dla których warto je uprawiać we własnym domu

Microgreens to młode siewki warzyw i ziół, które wykiełkowały i znajdują się w fazie liścieni lub bardzo młodych pierwszych liści. Uprawę ich zapoczątkowali amerykańscy kucharze, którzy serwowali je już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w San Francisco. Później stały się popularne i w latach 90 jedzono je już w całych Stanach Zjednoczonych (zwłaszcza tajemniczą mieszankę o nazwie Tęczowy Mix).

Mimo tego, że microgreens zaczęto uprawiać prawie 30 lat temu moda na nie pojawiła się u nas dopiero niedawno i jest to zyskujący na popularności trend związany z tzw. superfoods (żywnością o wielu właściwościach prozdrowotnych).

W kilku polskich sieciach supermarketów od niedawna można znaleźć niewielkie plastikowe pojemniki z microgreens, są one jednak dość drogie, a same roślinki delikatne i czasami mogą nawet nie przetrwać transportu do domu.

A stworzenie własnej uprawy microgreens jest bajecznie łatwe, znacznie tańsze od kupowania oraz przede wszystkim BARDZO ZDROWE!

Oto 5 powodów dla których warto spróbować wyhodować je we własnym domu:

Powód 1 –  SMAK!

Microgreens można wyhodować z nasion wielu warzyw i ziół, mogą one dostarczyć nam wielu doznań smakowych: od smaku słodkiego po różne odcienie pikantności i goryczki. Mają one bardziej intensywny smak niż kiełki, gdyż rosną przez dłuższy czas i mogą dzięki temu zazielenić się i wytworzyć w swoich tkankach wiele substancji odżywczych i smakowych. Gatunki, które z powodzeniem możemy wykorzystywać do microgreens to:

ZIOŁA :

kolendra – intensywny, świeży smak, idealna do kuchni azjatyckiej i kanapek

bazylia – tej przyprawy nie trzeba nikomu przedstawiać, idealna do mozzarelli i pomidorów

gorczyca sarepska – pikantna, wyrazista, do sałatek, kanapek i sosów

pachnotka zwyczajna – prozdrowotna pyszność, mało znana i zdecydowanie niedoceniana!

trybula ogrodowa – zwana francuską pietruszką, delikatna i aromatyczna

mniszek lekarski – popularny w Stanach Zjednoczonych, goryczkowy, musi być bardzo młodziutki aby nie był zbyt gorzki

a także:
seler (liściowy)
melisa
koperek
szczaw
soliród

 

WARZYWA:

groszek – pędy groszku to hit kulinarny ostatnich lat, są we wszystkich ekskluzywnych potrawach restauracyjnych jako dekoracja oraz dodatek smakowy; cudownie słodkie, aromatyczne i odświeżające danie

bób – pędy bobu są mniej popularne niż groszek, ale równie świeże w smaku i delikatnie słodkie; świetne do potraw krótko podsmażonych na patelni i sałatek

rzodkiewka  – jej pędy są intensywniejsze w smaku niż kiełki

słonecznik – słodko-pikantny smak i chrupiąca struktura

fenkuł – aromatyczny i anyżowy smak

a także:
brokuł
jarmuż
kapusta
sałaty wszelakiego rodzaju
rukola
rzeżucha
ogórecznik lekarski
cykoria liściowa
anyż
burak
rukiew wodna
kalarepa

i wiele wiele innych. Z nasion prawie wszystkich warzyw da się wyhodować microgreens. W zasadzie jest tylko kilka gatunków, których nie należy uprawiać, np. pasternak – którego siewki są niejadalne, ponieważ zawierają substancje trujące.

Do tworzenia microgreens można używać nasion prawie wszystkich gatunkow warzyw.

W Zielonym Zakątku znajdziecie pełną gamę nasion warzyw i ziół, które można wykorzystać do tworzenia własnych microgreens.

 

Powód 2 – ŁATWOŚĆ PRZYGOTOWANIA

 

Microgreens to bardzo młode roślinki, które po wykiełkowaniu (po fazie kiełka) zielenią się, rozwijają pierwszą parę tzw. liścieni,a u niektórych gatunków także liści. Do wzrostu wymagają w zasadzie tylko światła, wody i niewielkiej ilości podłoża, na którym wysiewamy nasiona. Jak przygotować swoją uprawę? Przykładowy zestaw do uprawy microgreens to:

  • miniszklarenka, kuwety lub plastikowe naczynka z dziurkami do odpływu nadmiaru wody
  • podłoże do wysiewów (najlepiej ekologiczne)
  • opryskiwacz ręczny (tak najlepiej nawadniać microgreens)

Zakładanie uprawy rozpocząć należy od namoczenia nasion w ciepłej wodzie przez ok 24 godziny – co w przypadku większości gatunków znacznie przyspieszy ich kiełkowanie. Następnie należy napełnić kuwetę, doniczki lub skrzyneczki podłożem ogrodniczym do odpowiedniej wysokości, wyrównać je (aby powierzchnia gleby była równa – będzie się wtedy wygodnie obcinało microgreens) i lekko ugnieść. Następnie należy wysiać namoczone wcześniej nasiona. Robi się to dość  gęsto, ponieważ roślinki są niewielkie a zależy nam na jak największym plonie. Pokrywamy całą powierzchnię ziemi nasionami, kuwetę możemy podzielić sobie na strefy i wysiać kilka gatunków roślin, da nam to zróżnicowane terminy zbioru, różnorodność smaków i większą wartość zdrowotną. Po wysianiu nasion należy porządnie podlać uprawę, najlepiej zrobić to rozpyloną wodą z opryskiwacza, pamiętając o tym, żeby pierwsze podlewanie było najobfitsze. Całość ustawiamy na parapecie lub w widnym miejscu (z dostępem do światła). Później uprawę zraszamy co kilka dni, w zależności od stanowiska i temperatury otoczenia, pamiętając o tym, że rośliny rosną szybko, więc potrzebują dość dużej ilości wody, ale nie mogą w niej stać, ponieważ ich korzenie zgniją. Po 2-3 tygodniach otrzymamy gotowe microgreens gotowe do systematycznego ścinania nożem kuchennym lub nożyczkami.

A szklarenki, ekologiczne podłoża do wysiewu, kuwety, doniczki i opryskiwacze znajdziecie oczywiście w Centrum Ogrodniczym Zielony Zakątek w Nowej Soli.

 

Powód 3 – ZDROWIE

W badaniach naukowych, których wyniki opublikowano w 2014 roku przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dotyczących zawartości witamin i substancji zdrowotnych w microgreens’ach dowiedziono, że microgreens zawierają dużo więcej witamin oraz karotenoidów (zdrowotnych barwników) niż formy dorosłe badanych warzyw! Okazuje się, że w młodych roślinach jest dużo więcej pożytecznych substancji niż w kiełkach, a także samych owocach i warzywach!

Poza tym microgreens charakteryzują się wysoką zawartością:

  • antyoksydantów
  • minerałów, a zwłaszcza MIKROelementów
  • enzymów, dzięki którym są lepiej trawione

W wynikach badań dowiedziono, że najwyższą zawartość mikroelementów zawierają microgreens z gatunków: czerwona kapusta, amarantus, rzodkiew japońska oraz kolendra.

Są lekkostrawne, świeże, uprawiając je wiesz na czym rosły (ekologiczne, wolne od chorób podłoże), nie wymagają oprysków oraz zaprawiania nasion. Redukujemy tu niekorzystne dla środowiska zabiegi uprawowe do zera i zjadamy najbardziej wartościowe części roślin. No i jakie to szybkie!

Powód 4 – tworzenie DOBRYCH NAWYKÓW

Produkując własną żywność:

  • tworzymy dobre nawyki spożywania świeżych produktów, zupełnie nie przetworzonych, które możemy sobie własnoręcznie i szybko wytworzyć
  • pokazujemy dzieciom jak wyhodować zdrowe jedzenie, a wiele z nich nawet nie widziało jak się żywność produkuje (dobry przykład)
  • możemy zaangażować do pomocy dzieci, uprawa roślin to łatwa sprawa i świetna zabawa (wymiar edukacyjny)
  • przyzwyczajamy się do jedzenia tzw. “zielenizny” do każdego posiłku (która jest naprawdę bardzo, bardzo zdrowa)

 

Powód 5 – Zazieleń swoje otoczenie!

Kilka przydatnych wskazówek dotyczących “zazieleniania”:

  • zazieleń swój talerz: dodaj do sałatki, na wierzch zupy, dania obiadowego bądź kanapki
  • zazieleń swój koktajl: to świetny dodatek do witaminowego smoothie
  • zazieleń jajo: dodaj do jajecznicy, omleta lub frittaty
  • podmianka: zamień klasyczną sałatę na microgreens w burgerze, tacos, toście
  • zazieleń swój parapet: uwierz, że jesteś w stanie wyhodować roślinkę, że nie zabijasz wszystkich roślinek, które znajdują się w Twoim domu 🙂
  • zazieleń miasto: zostań miejskim ogrodnikiem! Zobacz, że nawet na mikroprzestrzeni jaką jest parapet można stworzyć sobie warzywnik
  • zazieleń się na wiosnę: zanim pojawią się pierwsze tegoroczne warzywa w naszych warzywniakach wyhoduj swoje plony! 🙂

Wszystkie produkty do stworzenia własnej uprawy znajdziecie oczywiście w Zielonym Zakątku 🙂

Czy namówiliśmy Was na microgreens? Spróbujcie ich w swoim domu!
A więc do dzieła!

 

Na zakończenie praktyczny filmik pokazujący uprawę microgreens w wersji angielskojęzycznej:

Paulina Kulikowska