Drzewko choinkowe w doniczce – dlaczego warto je mieć?

Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie drzewkami choinkowymi w doniczkach. I bardzo nas to cieszy. Ale z czego to wynika? Jakie są korzyści z zamiany drzewka ciętego na doniczkowe? Jak wybrać najlepszy egzemplarz i jak sprawić aby po okresie świątecznym owe drzewko choinkowe na stałe zagościło w naszym ogrodzie? Postaramy się w prosty sposób odpowiedzieć na te wszystkie pytania, abyście mogli sami podjąć decyzję który wariant wybrać.

Drzewka choinkowe w donicach // źródło: jadecliff.co.uk

Krótki przegląd drzewek choinkowych doniczkowych.

Największą grupę gatunkową stanowią oczywiście świerki. Począwszy od świerków pospolitych, przez kłujące, serbskie, białe, wschodnie i wiele innych. Najczęściej spotykamy jednak świerk pospolity (Picea abies), świerk kłujący (Picea pungens) czy świerk serbski (Picea omorica). Różnią się siłą wzrostu, kolorem igieł i rozmiarem. Świerk pospolity wyróżnia zielona barwa, krótka igła i szeroki pokrój. Świerk kłujący to dłuższa, niebieskozielona igła, większy rozmiar i bardzo symetryczny pokrój. Z kolei świerk serbski to najwyższy z gatunków, wyróżnia się strzelistym, węższym pokrojem i dwubarwną igłą (z góry zielona, od spodu zaś srebrzysta). Dostępne są w niemal wszystkich rozmiarach (od 30-40 cm do 200 cm wysokości). Oczywiście im większa roślina, tym większa jest donica.

Drugą grupę stanowią jodły – głównie kaukaska, kalifornijska czy koreańska. Wolniej rosnące, szersze, o błyszczących, niekłujących igłach, również dostępne w kilku rozmiarach. Jednakże tutaj możliwości kończą się na wysokości 150 cm, gdyż większe egzemplarze wymagają ogromnych donic i zdecydowanie trudniej jest je do domu i w domu przetransportować.

Podstawą są dobrze przykorzenione rośliny

Warunkiem, który decyduje o tym czy roślina po okresie świątecznym będzie nadawała się do posadzenia w ogrodzie (i czy rzeczywiście ma szanse na przetrwanie) jest dobrze przykorzeniona w donicy roślina. Co to oznacza? A no oznacza to, że w szkółce była wielokrotnie przesadzana (z pojemnika do pojemnika) i wytworzyła najważniejszą część systemu korzeniowego – korzenie włośnikowe. To właśnie te najdrobniejsze korzonki stanowią główną część pobierania przez roślinę składników mineralnych i wody z podłoża. Bez nich zupełnie nie jest w stanie funkcjonować. Oczywiście ważne są korzenie mechaniczne (grube, zdrewniałe), które utrzymają roślinę w podłożu, ale to nie one zdecydują o losie naszej choinki.

Zatem jak wybrać dobrą sadzonkę?

Przede wszystkim decydując się na zakup choinki w doniczce zapytajmy sprzedawcę czy to jest  dobrze przykorzeniona roślina (warto zaopatrywać się w sprawdzonych punktach ogrodniczych).  Na rynku pojawiają się też choinki mocowane w doniczkach (obcięty system korzeniowy), które są jedynie ustawione w donicach i ich szanse na przetrwanie w ogrodzie są zerowe. Jednakże doniczki te powinny być oznaczone w charakterystyczny sposób (inny kolor donic lub folia ochronna w wyróżniającym kolorze).

Zwróćmy uwagę na rozmiar pojemnika w którym rośnie drzewko – nie powinno być za małe. Duże drzewka choinkowe to nawet 50l pojemniki. Nasi sprzedawcy pomogą dobrać takie drzewko, które spełni Państwa oczekiwania także w ogrodzie (w końcu docelowo tam się znajdzie). Po wyborze odpowiedniej sadzonki możemy już myśleć o ubieraniu choinki.

Jak zadbać o drzewko choinkowe doniczkowe?

Najważniejszym aspektem jest oczywiście temperatura w pomieszczeniu. Im jest ona wyższa, tym krócej możemy trzymać drzewko w domu. Wprowadzając je do domu musimy zadbać o odpowiednie stanowisko (nigdy nie stawiamy drzewka przy grzejniku lub kaloryferze) i  nawodnienie (warto zadbać o podstawę do donicy, w której zbierać się będzie nadmiar wody, ponadto zapewni to stałą podaż wody dla drzewka). Drzewka regularnie podlewamy czystą, chłodną wodą. Jeżeli pomieszczenie jest ciepłe – nawet codziennie.

Jak wyprowadzić drzewko choinkowe z domu?

Pamiętajmy, że po dłuższym okresie czasu nie wolno nam wystawić drzewka bezpośrednio na zewnątrz. W czasie „pobytu” w naszym domu drzewo rozhartowuje się, tym samym traci odporność na niską temperaturę. Ponadto dłuższe przechowywanie drzewa skutkuje pękaniem pąków pędowych, które po wyniesieniu na zewnątrz zwyczajnie zmarzną. Jak temu zaradzić? Postarajmy się przechowywać drzewko choinkowe możliwie krótko, do dwóch tygodni.. Jeśli zaś chcemy aby cieszyło oko dłużej – musimy mu zapewnić pomieszczenie pośrednie, w którym temperatura oscyluje około 6-12 st. C. W tym miejscu winno doczekać wiosny, kiedy to zasadzimy je w ogrodzie.

Zatem jakie są zalety drzewek choinkowych w doniczkach?

  • To możliwie najbardziej ekologiczna forma drzewka choinkowego – zamiast wycinać, dodatkowo sadzimy nowe drzewa
  • Nie potrzebujemy stojaka – po prostu wnosimy roślinę do domu, ustawiamy w wybranym miejscu i voila!
  • Jest to żywa roślina, a zatem wydziela przyjemny leśny zapach
  • Z każdym kolejnym rokiem nasza ogrodowa kolekcja iglaków zyskuje nowy egzemplarz (a jeśli nie mamy miejsca w ogrodzie możemy podarować drzewko komuś bliskiemu kto właśnie rozpoczyna obsadzanie działki)
  • Inwestujemy zarówno w dekorację świąteczną, jak i własny ogród.

Znając wszystkie zalety i wymagania drzewek choinkowych w doniczkach sami możecie podjąć decyzję jakie drzewko choinkowe zagości u Was na Święta. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości – jesteśmy do Waszej dyspozycji. Mamy nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliży Wam temat sadzenia drzewek choinkowych w ogrodzie, a w efekcie pozwoli Wam uniknąć oszustwa ze strony nieuczciwych sprzedawców i cieszyć się pięknym i zdrowym drzewkiem choinkowym, zarówno w trakcie, jak i po Świętach Bożego Narodzenia.