Piękny trawnik latem – pielęgnacja przydomowej murawy w lipcu
Piękny trawnik latem – marzenie każdego ogrodnika. Jednak gorąca, wręcz upalna druga połowa wiosny dała w kość wszystkim okolicznym trawnikom. Sporadyczne opady o niewielkim natężeniu, grzejące słońce i suche, gorące wiatry w widocznym stopniu uszkodziły ówcześnie gęste i zielone murawy. W takim razie jak przywrócić im dawną świetność? Jak zadbać o przydomowy trawnik w drugiej połowie roku? Czy jest szansa na widoczną poprawę stanu naszych zielonych dywanów? Jak osiągnąć piękny trawnik latem?
NIEDOBORY WODY
Największą zmorą lata są oczywiście okresowe niedobory wody. Zwłaszcza na stanowisku silnie nasłonecznionym, okresowo występujące susze znacznie obniżają jakość trawnika. Jak temu zapobiegać? Piękny trawnik latem musi być dobrze podlany.
Oczywistym jest jego regularne nawadnianie, jednakże jeszcze na etapie zakładania lub dosiewania trawy warto wybrać mieszankę traw o specjalnym przeznaczeniu – na miejsca suche, silnie nasłonecznione. Tak dopasowane gatunki lepiej zniosą okresowe przesuszenie. O pomoc w doborze nasion poproś wykwalifikowanego sprzedawcę.
Wspomniane już nawadnianie trawnika winno odbywać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wtedy woda spokojnie wnika w glebę, a transpiracja jest na możliwie najniższym poziomie. Unikaj podlewania w pełnym słońcu – wiążę się ono z dużymi stratami wody i ryzykiem poparzenia źdźbła trawy. Do zraszania trawnika wykorzystać można zraszacze statyczne lub końcówki zraszające z rozmaitym rozproszeniem strumienia wody. Dobrze sprawdzą się zraszacze obrotowe, ale pamiętaj o regularnym przestawianiu zraszacza tak, aby dokładnie podlać całą powierzchnię trawnika. Około 20-25 minut w zupełności wystarczy.
Rozwiązaniem jest oczywiście zautomatyzowany system nawadniania w ogrodzie, które zapewni prawidłowe podlewanie całego ogrodu (także części trawnikowej).
WODOCHŁONNOŚĆ PODŁOŻA
Możemy poprawić wodochłonność podłoża poprzez zwiększanie udziału części próchnicznej. Tu z pomocą przychodzą rozmaite dodatki doglebowe, których regularne stosowanie zwiększa zdolności sorpcyjne gleby. Mówimy tu o preparatach na bazie kwasów humusowych, takich jak Rosahumus, Biohumus czy Astvit. Można stosować je w formie roztworów aplikowanych przy pomocy podlewania konewkowego, ale także dyfuzorów podpinanych do węża (rozwiązanie na większą powierzchnię trawnika). Dołącz je do jednego podlewania w miesiącu, a w ciągu sezonu zauważysz znaczną różnicę.
NIEDOBORY MIKROELEMENTÓW
Lato to okres, kiedy kończą się wiosenne zapasy mikroelementów, aplikowanych w formie nawozów. Intensywna wegetacja wymaga składników mineralnych, które podajemy roślinom w okresie wczesnej wiosny. Zatem wraz z upływem czasu zapasy w glebie maleją, a trawniki stają się niedożywione, czego efekty widzimy na naszej przydomowej murawie, która przyjmuje odcień zielono-żółty, wypełnia się kępkami mchu, a gdzieniegdzie intensywnie rozwinęła się koniczyna czy babka lancetowata. Widoczny jest też coraz mniejszy wzrost po każdym koszeniu. Aby wzmocnić trawnik w połowie lata – powtarzamy nawożenie. Bo piękny trawnik latem musi być dobrze odżywiony.
Ale uwaga! To czas na nawozy WIELOSKŁADNIKOWE, które poza azotem wzbogacone będą w fosfor, potas, tlenek wapnia czy tlenek magnezu. A jeśli trawnik wypełniony jest mchem – również z dodatkiem żelaza. O pomoc w doborze odpowiedniego nawozu poproś sprzedawcę.
DOSIEWKI NA TRAWNIKACH
Intensywnie użytkowany trawnik z czasem może przypominać szwajcarski ser. Rodzinny turniej piłki nożnej, wysoka aktywność psiaków czy regularne garden party potrafi dać murawie w kość. Jeśli obserwujemy ubytki w trawniku, lipiec to dobry moment na jego dosiewanie. Nasiona ładnie skiełkują, uzupełniając powstałe ubytki, a do zimy zdąży się elegancko zagęścić.
Dobierając mieszankę nasion, zwróć uwagę na jej przeznaczenie, a także przystosowanie do miejsca, w którym będzie rosła. Szczególnie jeśli miejsca są zacienione lub bardzo silnie nasłonecznione. Jeśli nie masz pewności jaka mieszanka stosowana była przy zakładaniu trawnika, doskonale sprawdzi się RENOVA, mieszanka traw przeznaczona właśnie do renowacji trawnika. Dobrze dostosowuje się niemal do każdej murawy.
Na rynku dostępne są także produkty 2 w 1 lub 3 w 1, zawierające w składzie zarówno nasiona traw, jak i nawozy mineralne czy herbicydy, które jednocześnie uzupełnią ubytki i niedobory minerałów. Wyjątkowo łatwe w stosowaniu.
KOSZENIE
Regularnie strzyżony trawnik prezentuje się dużo lepiej niż ten koszony sporadycznie. Wynika to z regularnego krzewienia się kęp traw, które tworzą regularny i jednolity, zielony dywan. Pamiętajmy jednak, aby trawnik kosić na odpowiedniej wysokości (zbyt nisko spowoduje szybkie wysychanie, a zbyt wysoko słabe krzewienie). Ważna jest również pora koszenia – trawnik powinien być suchy, ale starajmy się nie kosić go w pełnym słońcu, w samo południe. Po koszeniu dobrze jest trawnik podlać.
Aby po strzyżeniu nasza murawa wyglądała naprawdę pięknie, zadbajmy o kondycję ostrza w kosiarce. Naostrzone noże to równo cięty, nie wysychający, soczysto – zielony, piękny trawnik.
USUWAMY CHWASTY
Dla jednych zachwaszczony trawnik to straszliwa zmora, dla innych – bardzo naturalny widok. Jeśli chcemy mieć piękny trawnik latem to musimy regularnie usuwać chwasty dwuliścienne (mniszek, babka, koniczyna, itd.) Pamiętajmy, że każdy wytworzony kwiatostan i nasiona to setki kolejnych siewek. A każda siewka to potencjalny konkurent dla naszej murawy.
Do tego celu znajdziemy herbicydy selektywne, które z powodzeniem możemy stosować na każdym rodzaju trawnika, gdyż zwalczają one wszystkie rośliny z grupy dwuliściennych. Pamiętajmy jednak o prawidłowym zabezpieczeniu roślin ozdobnych, które przy nierozsądnie przeprowadzonym oprysku mogą ucierpieć. Z pomocą przyjdą osłony herbicydowe, które w formie ochronnego kaptura zapewnią precyzyjną aplikację środków na określone powierzchnie w ogrodzie.
PODSUMOWANIE
Najważniejsze zabiegi, o których musimy pamiętać w połowie lata to ponowne nawożenie, nawadnianie i pielęgnacja w postaci koszenia i odchwaszczania. Pamiętajmy że regularnie prowadzone ogrodowe prace trawnikowe pozwalają na utrzymanie murawy w zadowalającym stanie. Najtrudniejszym jest przywrócić świetność tym najbardziej zaniedbanym i zarośniętym trawnikom.
A więc Ogrodnicy, do dzieła. Sprawmy, aby nasze trawniki były naprawdę piękne!