Targi Ogrodnicze Gardenia 2020

To już niemal coroczna tradycja – zimowe spotkania branży ogrodniczej, odbywające się pod nazwą GARDENIA – Targi Ogrodnicze. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 13-15 lutego 2020 miało miejsce takie właśnie spotkanie. Branżowe targi ogrodnicze zrzeszają przedstawicieli zarówno szkółek roślinnych, jak i producentów wszelkiej maści produktów ogrodniczych. Ale te targi były już nieco inne. Dlaczego? 

Targi ogrodnicze Gardenia 2020.
Targi ogrodnice Gardenia 2020 – zbliżamy się do angielskich ogrodów.

PRODUCENCI MATERIAŁU ROŚLINNEGO – SZKÓŁKARZE 

W tej części spotkaliśmy wielu stałych bywalców Targów Gardenia, m. in. producentów roślin iglastych, liściastych, a także specjalizujących się w jednej grupie roślin, takich jak magnolie, pnącza czy róże. Podziwiać mogliśmy nowości przygotowane na sezon 2020, a także dotychczasowe bestsellery ogrodnicze. Naszą szczególną uwagę zwróciła szkółka ZYMON, która produkuje absolutnie obłędne odmiany magnolii, a także ciemierników czy bluszczy. Ponadto na stoisku mogliśmy dostrzec wiele elementów zwracających uwagę na rolę m.in. pszczół w ogrodzie, która w ostatnim czasie została nieco zbagatelizowana. 

Szkółka Zymon i jej sprzyjające owadom stoisko. Gardenia 2020

Niemalże tradycją stało się prezentowanie przez szkółki swych najciekawszych produktów. I dzięki temu mogliśmy zapoznać się z nowościami spośród wielu gatunków roślin, czego efekty zobaczycie w Zakątku w tym sezonie.

ARTYKUŁY OGRODNICZE

Poza grupą producentów roślin (z Polski i nie tylko, corocznymi gośćmi są również Holendrzy, Belgowie czy Niemcy), mieliśmy okazję zobaczyć nowości spośród artykułów ogrodniczych (tutaj świetne stoisko zaprezentowały marki takie jak Cellfast – leader wśród producentów narzędzi, zwłaszcza seria Idea Line czy Ergo Line, a także producenci podłoży i nawozów – marka Westland, która na teren targów wtoczyła prawdziwie angielski, czerwony autobus. Ideą targów jest również szerzenie rozpoznawalności marki, co z pewnością w tej odsłonie Targów Gardenia było. Ponadto mieliśmy okazję poznać nowości doniczkowe (tutaj cudne propozycje z tworzywa od marki PROSPERPLAST, a także ceramika i kompozyty od marki POLNIX – również znajdziecie je w Zakątku). 

Donice oraz rośliny.
Targi Gardenia to propozycje ogrodnicze na nadchodzący sezon. Kolekcja donic turkusowych Glazed marki Polnix z pewnością robi ogromne wrażenie.
Cudne iglaki szczepione na pniu – cukiereczki w każdym ogrodzie.

SILNE NATURALISTYCZNE I EKOLOGICZNE TRENDY

W tegorocznych trendach nietrudno zauważyć powszechne nawiązania do naturalnych materiałów oraz duży zwrot w stronę środowiska. Producenci coraz chętniej sięgają po materiały pochodzące z recyklingu oraz biodegradowalne. Silny zwrot widoczny jest również w stronę przydomowych ogrodów warzywnych – co ewidentnie wszystkich ogrodników cieszy. 

Wśród dekoracji pojawiały się kompozycje w słojach, zielone ściany czy obrazy z mchu. Bardzo zaciekawiły nas postarzane w sposób kontrolowany donice, które wyglądają niczym wyciągnięte z zaczarowanego ogrodu. Coś nietypowego na naszym rynku.  Ponadto rozwijający się trend Urban Jungle z pewnością zachęca producentów do poszerzania swojej oferty roślin domowych, które coraz chętniej wprowadzamy do własnych domów (i nie jest to tylko i wyłącznie powszechnie znany i lubiany przez Polaków storczyk). 

Ciekawa propozycja szkliwionych oraz postarzanych donic ceramicznych niczym z zaczarowanego ogrodu – Gardenia 2020.

PODSUMOWANIE

Tegoroczne targi miały już nieco inną formę, wydzielone zostały część florystyczna oraz dekoracyjna – tej tematyce poświęcone zostało już zupełnie inne wydarzenie. Jednakże znaleźliśmy tam wiele ciekawych rozwiązań technicznych, a ponadto wielu z nas znalazło tam masę ogrodniczych inspiracji. I choć nie spotkaliśmy tam wiodących marek ogrodniczych takich jak Substral czy Agrecol, to z pewnością zaliczymy te targi do naprawdę udanych. 

To zaledwie część Ekipy z Zielonego Zakątka, która pojawiła się na Targach Gardenia 2020.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z Targów Gardenia 2020 na naszym profilu na Instagramie. Znajdziecie ją w zapisanych relacjach, a link umieszczamy poniżej. 🙂 

https://www.instagram.com/stories/highlights/17873066029591931/?hl=pl