Ogród ekologiczny: Nawozy z owczej wełny – hit czy kit?

Nawozy z owczej wełny – skąd ten pomysł?

Nawozy naturalne odgrywają coraz większą rolę w prowadzonych przez nas przydomowych ogrodach. Coraz większe znaczenie mają dla nas smak i zdrowotność uzyskanych przez nas plonów. Ważne są dla nas warunki w których uprawiamy warzywa i owoce, ale i to czym bezpośrednio zasilamy nasze rośliny. Ilość dostępnych na rynku nawozów ogrodniczych jest ogromna. Spora część z nich opiera się tylko na naturalnych składnikach, co zapewnia zarówno  prawidłowe odżywienie roślin, jak i poprawia żyzność gleby w ogrodzie.

Aby możliwie najlepiej odżywić rośliny, bez ryzyka ich przenawożenia, producenci nawozów rozpoczęli poszukiwania surowców, które takie warunki roślinom zapewnią. Jednym z odkryć ostatnich lat jest wykorzystywana w nawozach organicznych nowej generacji WEŁNA OWCZA. Dlaczego akurat ten składnik znalazł się w takich nawozach?

Dlaczego warto stosować nawozy z owczą wełną?

Owcza wełna to surowiec pochodzenia zwierzęcego, który wyróżnia się wyjątkowo bogatym składem organicznym. Cechuje ją wysoka zawartość azotu, fosforu i potasu, a także mikroskładników takich jak wapń, magnez, żelazo i siarka, które dostępne są dla roślin w dobrze przyswajalnej formie. Ale gdyby tylko to cechowało ten składnik – nie różnił by się niczym od dobrze zbilansowanych nawozów mineralnych. Na czym polega różnica? Otóż nawozy z owczej wełny wyróżniają się tym, że składniki uwalniane są przed dłuższy okres czasu, stopniowo odżywiając rośliny. Tutaj mówimy nawet o 6-8 miesiącach odżywiania.

Czy nawozy z owczą wełną  posiadają jakieś dodatkowe właściwości?

Oczywiście. Kolejną ważną cechą wełny owczej jest wysoka wodochłonność – gromadzi i stopniowo uwalnia wodę, dzięki czemu zapewnia roślinom stałą podaż niezbędnego dla siebie czynnika. Nawozy z owczej wełny bardzo pozytywnie wpływają na podłoże. Gleba jest odżywiona, poprawia się jej wodochłonność, a rośliny mogą z tych składników korzystać przez długi okres czasu.

Co jeszcze znajdziemy w składzie nawozów z owczą wełną?

Ważnym elementem w nawozach naturalnych zawierających wełnę owczą są pozostałe dodatki. Głównie pochodzenia roślinnego, opierają się na już znanych technologiach produkcji nawozów naturalnych. Jako dodatek mogą być stosowane inne produkty roślinne, które stanowią pozostałości po produkcji spożywczej. W 100% naturalne, dopuszczone do stosowania w rolnictwie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa. Dlaczego akurat te składniki? W odróżnieniu od owczej wełny, przerobiona masa organiczna pochodzenia roślinnego dość szybko zasili nasze rośliny – będzie to najszybciej działająca frakcja. Dzięki temu stosując nawozy z owczej wełny z dodatkami roślinnymi zapewnimy naszym roślinom zarówno działanie natychmiastowe, jak i to długotrwałe. Ponadto regularne stosowanie produktów organicznych poprawia żyzność gleby, zwiększając w glebie udział próchnicy, kwasów humusowych i materii organicznej.

Czy nawozy z owczej wełny można stosować w ogrodzie ekologicznym?

Oczywiście, spora część produktów posiada certyfikat dopuszczenia do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Taką informację znajdziemy na opakowaniu produktu, potwierdzenia winien na udzielić sprzedawca. Pamiętajmy jednak, że certyfikat posiada konkretny produkt (nie marka / producent). Jeżeli szczególnie zależy nam na tym potwierdzeniu – upewnijmy się u sprzedawcy.

Do czego możemy wykorzystywać nawozy z owczej wełny?

Właściwie nawóz zawierający w składzie owczą wełnę możemy stosować uniwersalnie. Sprawdzi się zarówno w przydomowej uprawie warzyw, owoców czy ziół, ale także jako nawóz stosowany pod rośliny ozdobne, kwitnące lub zimozielone. Uwagę zwróćmy jednak przy uprawie borówki i innych roślin kwasolubnych – pamiętajmy, że ten nawóz ogrodniczy nie zapewni nam odpowiedniej kwasowości podłoża. Tutaj musimy zadziałać dwutorowo.

Gdzie znajdę nawozy z owczą wełną?

Pełną gamę nawozów naturalnych zawierających w składzie owczą wełnę znajdziesz zarówno w Zakątku, jak i w sklepie internetowym Zielony Zakątek. Nie są to bardzo znane produkty, ale znajdziesz je w dobrych sklepach ogrodniczych.

Produkty z wysokiej półki dostarcza marka COMPO, której priorytetem jest JAKOŚĆ. Produkty posiadają certyfikat dopuszczenia do rolnictwa ekologicznego.

 

Polskiej produkcji organiczne nawozy z owczej wełny prezentuje Fertilan. Nawozy te posiadają certyfikat dopuszczenia do rolnictwa ekologicznego. 

Podsumowując – naszym zdaniem zdecydowanie warte uwagi nawozy z owczej wełny , przeznaczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

  • Zapewniają prawidłowe odżywienie roślin ozdobnych i użytkowych, tym samym uzyskujemy smaczne i zdrowe plony
  • Pozytywnie wpływają na stan gleby w ogrodzie, poprawiając jej skład i żyzność 
  • Zwiększają wodochłonność podłoża – rośliny nie cierpią z powodu krótkotrwałego niedoboru wody. 
  • Zmieniają strukturę gleby rozluźniając ją i zwiększając udział frakcji włóknistej 
  • Długo i regularnie odżywiają nasze rośliny, niemal przez cały sezon
  • Nie powodują nadmiernego zasolenia gleby i przenawożenia roślin.
  • Bezpieczne dla środowiska, dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Jeśli macie jakieś pytania – służymy pomocą i jesteśmy do Wasze dyspozycji.

W imieniu ekipy Centrum Ogrodniczego Zielony Zakątek
Sabina Krajewska