Ciemierniki w ogrodzie – o popularności gatunku, sadzeniu i pielęgnacji.
Ciemierniki to jedne z najciekawszych odkryć ogrodowych kilku ostatnich lat. Rośliny te z roku na rok zyskują coraz większą popularność, także w Polsce. Skąd więc aż tak duże zainteresowanie ciemiernikami? I dlaczego warto je mieć w ogrodzie? Kilka słów o pochodzeniu, uprawie i pielęgnacji ciemierników.
Rodzaj CIEMIERNIK (Helleborus L.) to grupa gatunków należących do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Ciemierniki zaliczamy do grupy bylin, ze względu na charakterystyczny dla nich sposób zimowania (co roku rośliny wytwarzają całą część nadziemną). Gatunki które zazwyczaj spotykamy w ogrodzie to ciemiernik biały (Helleborus niger) i ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis). Oczywiście obydwa gatunki występują dodatkowo w różnych odmianach (zazwyczaj różnice widać w budowie kwiatów).
Dlaczego ciemierniki podbijają serca ogrodników w całej Europie?
Zanim ciemierniki stały się popularne w Polsce, pokochali je Anglicy, Holendrzy i Niemcy. Od kilku lat zyskują coraz większą popularność także w naszym kraju. Roślina wyróżnia się bardzo wczesnym okresem kwitnienia. Kwiaty pojawiają się już w lutym (czasem w marcu), jednakże ze względu na specyfikę gatunku dobrze prezentują się w trakcie łagodnych zim. Silniejsze mrozy mogą powodować uszkodzenia tkanek nadziemnych, a w efekcie obniża to ich atrakcyjność szczególnie wiosną. Mimo to, doskonale sprawdzają się zarówno w nasadzeniach ogrodowych, jak i w donicach i gazonach.
Ciemiernik wyróżnia się także długim utrzymaniem kwiatów (nawet do czerwca), a także gęstą, bujną i intensywnie zieloną kępą ozdobnych, błyszczących liści. Odmiany o czekoladowych liściach również utrzymują swój kolor w trakcie sezonu.
Zatem jak pielęgnować ciemierniki?
Pierwszym krokiem jest prawidłowo wybrane stanowisko. Ciemierniki to rośliny preferujące stanowiska lekko zacienione (pół-cieniste). Podłoże winno być przepuszczalne, ale o odczynie obojętnym, umiarkowanie wilgotne. Roślina świetnie czuje się w pojemniku, także z powodzeniem możemy sadzić ją na tarasach czy balkonach. Ważne, aby mieć na uwadze fakt, że ciemiernik może być rośliną toksyczną, dlatego nie zostawiajmy jej w zasięgu dzieci i zwierząt domowych miłujących się w podgryzaniu liści.
Jak każda roślina zimozielona, ciemierniki wymagają systematycznego nawożenia. Najważniejszym będzie aby zapewnić mu pokarm w trakcie intensywnego kwitnienia i zaraz po. Idealnie sprawdzą się nawozy z dużą zawartością potasu – co wzmocni roślinę i zapewni prawidłowe kwitnienie. Pamiętajmy jednak, aby nawożenie zakończyć w okresie letnim. Roślina winna przygotować się do zimy, nie budując już nowych, młodych tkanek.
Podsumowując – dlaczego warto sadzić w ogrodzie ciemierniki?
- To zimozielone, niezwykle efektowne rośliny, które zdobią ogród w okresie wczesno-wiosennym, kiedy ogród jest jeszcze ubogi w kwiaty i liście.
- Roślina jest dekoracyjna nawet w grudniu, co stanowi kontrast z powszechnie dostępnymi bylinami.
- Kwitnie długo i obficie, zachowując kwiaty od lutego aż do czerwca.
- Ciemierniki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są bardzo łatwe w obsłudze.
Zatem z czystym sumieniem możemy polecić ciemierniki, które znajdziecie także w Zielonym Zakątku, w kilku różnych odmianach. Jeśli i Wam przypadły do gustu – zapraszamy. 🙂