Jesień tuż, tuż. Wrzosy, cebulki kwiatowe, nawozy jesienne: wszystko czego potrzebuje Twój ogród jesienią.

wrzosy3

Ostatnie dni sierpnia zwiastują nam nadchodzącą już jesień. I choć słońce rozgrzewa nas swymi promieniami, w powietrzu zaczynamy wyczuwać zapach opadających liści, dojrzewających na drzewach owoców i suszących się letnich ziół. Po dwóch miesiącach upalnego lata warto zatroszczyć się o ogród i wspomóc wysuszony już trawnik, zmęczone liściaki czy pożółkłe byliny. O czym warto pamiętać?

poradnik ogodnika

Kończymy nawożenie azotowe, a przygotowujemy się do nawożenia jesiennego (warto poprosić sprzedawcę po poradę jak dobrać odpowiedni dla roślin nawóz).

Podlewamy azalie, różaneczniki i inne rośliny wrzosowate. Jesień to kluczowy moment jeśli chcemy cieszyć się bogatym ukwieceniem w przyszłym roku. Warto także wspomóc je mikoryzą czy nawozem jesiennym.

Zbieramy warzywnikowe / zielnikowe plony. Pomidory, ogórki, pory, cukinie, fasolka, kapusta i wiele innych pyszności z pewnością są gotowe do zjedzenia.

wrzosy

Pomyślmy o regeneracji eksploatowanej gleby – dodatek kwasów humusowych czy obornika korzystnie wpłynie na jej jakość, a co za tym idzie przyszłoroczne plony.

Przycinamy przekwitnięte byliny.

Sadzimy wrzosy i jesienne cebule kwiatowe. Pamiętaj, niektóre z nich (np. szachownice cesarskie) sadzimy właśnie w sierpniu.

czosnki cebule

Planujemy kolejne jesienne prace ogrodnicze – dobry plan i systematyczna praca zdecydowanie ułatwiają jesienne zmagania w ogrodzie. 🙂

 

Zapraszamy do Zielonego Zakątka w Lubieszowie.

[Poniżej kilka zdjęć o jesiennym zabarwieniu. :-)]

 

wrzosy 5

sarna z wrzosami

wrzosy 4

wrzosy2

 

hortensje w cieniu mieczyki