Kalendarz prac ogrodniczych – o czym należy pamiętać w połowie września?

krzewinki

Po upalnym i bardzo suchym lecie nadeszły w końcu te dni „wytchnienia”, które stanowią zbawienie dla umęczonych gorącym latem roślin. O czym warto pamiętać? Kalendarz prac ogrodniczych podpowiada:Kalendarz prac ogrodniczych

Znacznie niższa temperatura, opady deszczu i mniejsze nasłonecznienie pozwalają roślinom się zregenerować i rozpocząć przygotowywanie do zimy. Aby je wzmocnić i wspomóc w tym jakże istotnym czasie warto pamiętać o rozpoczęciu jesiennego nawożenia. Wybierając nawozy kierujmy się ogólną charakterystyką: nawozy dla iglaków, nawóz do trawnika, nawóz do drzew i krzewów liściastych lub nawóz uniwersalny. Stanowią one doskonałe źródło drogocennych makro i mikroelementów, bez których rośliny nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlaczego warto to przeprowadzić? Wpływa to na odporność na choroby i odpowiednie przezimowanie. Coś więcej na ten temat już niebawem.

Usuwajmy chwasty. I choć może brzmi to jak powtarzana w kółko mantra to przypominamy, że POZOSTAWIONE NA RABATACH CHWASTY WYDADZĄ NASIONA, które mogą pozostać w glebie na kilka lat i POJAWIĄ SIĘ W ILOŚCI KILKASET RAZY WIĘKSZEJ. Ponadto chwasty stanowią poważną konkurencję dla uprawianych przez nas roślin. Zabierają im wodę, składniki mineralne i przestrzeń. Ponadto regularne odchwaszczanie sprawia, że my jako ogrodnicy mamy po prostu mniej pracy.

Wrzesień to doskonały okres na cięcie bylin, które kwitły latem. Gatunki takie jak jeżówki, rudbekie, gailardie, liliowce, odętki, przetaczniki, i wiele innych, po kwitnieniu należy przyciąć tak, aby usunąć kwiatostany i inne martwe już tkanki, aby nie rozwijały się na nich choroby grzybowe. Ten miesiąc to także doskonały czas na przesadzanie i dzielenie wiosennych bylin i piwonii. Pomyślcie o tym. piwonia 'Red Magic

To także strategiczny moment dla azalii i różaneczników, które zawiązały już pąki kwiatowe na przyszły rok, ale muszą przygotować się do przezimowania. Dlatego bardzo ważne jest aby w tym momencie zapewnić im odpowiednią ilość wody, w związku z czym pamiętajmy o ich systematycznym podlewaniu. Niedobór wody teraz może skutkować przesuszeniem w trakcie zimy i osłabionym wzrostem w przyszłym roku.

Zwróć uwagę na stan fitopatologiczny roślin w ogrodzie. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek zmiany na tkankach: na liściach, igłach to pamiętaj o wykonywaniu oprysków, aby usunąć choroby i zabezpieczyć rośliny przed ich osłabieniem. Ponadto niektóre choroby mogą przetrwać jesień i zimę na roślinach, co może skutkować chorowaniem w przyszłym roku. Najważniejsza jest obserwacja. A jeśli masz wątpliwości co do rodzaju choroby, zasięgnij porady specjalisty.

[W naszym Centrum istnieje możliwość zdiagnozowania choroby i doboru odpowiedniego środka ochrony. Wystarczy tylko przywieźć fragment rośliny – gałązkę, liść, tkankę, a my określimy co dzieje się z rośliną.] Pamiętaj, obserwuj swoje rośliny.

róże tło

Jesień to doskonały moment na dosadzanie roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Wilgotna gleba, ciepłe dni sprzyjają rozwojowi roślin. Dostępne są już drzewa i krzewy owocowe w pojemnikach (z dobrze rozbudowaną bryłą korzeniową), a niebawem pojawią się także drzewa owocowe z gołym korzeniem. To dobry czas by zaplanować jesienne nasadzenia.

Bukszpan

Warto też pomyśleć o uzupełnianiu lub nasadzaniu cebulek kwiatowych. To, co stworzymy jesienią, wiosną przyniesie swój efekt wizualny. W marcu/kwietniu, gdy pojawia się rośliny cebulowe będzie już za późno na ich posadzenie. Ponadto jesienią jest największy wybór cebulek kwiatowych i najlepsze ceny. A efekt – oszałamiający.

szafirki cebule

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, jesteśmy do dyspozycji. W Lubieszowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00, a w soboty 9:00 – 14:00. Poprzez zakładkę Kontakt lub wiadomość e-mail kontakt@zakatek-zielony.pl także możesz się z nami skontaktować. Dodatkowo najdziesz nas na Facebooku. Zapraszamy do współpracy! Każda interakcja jest mile widziana.

Powodzenia w jesiennych działaniach ogrodniczych!