Funkie w ogrodzie – jak sadzić i pielęgnować?

Funkie ogrodowe (lac. Hosta sp.)– jedne z najchętniej wybieranych roślin do przydomowych ogrodów, zwłaszcza do stanowisk o mniejszym dostępie światła.

W ogrodach goszczą już od dawien dawna, ale każdego roku pojawiają się ich nowe, zaskakujące odmiany.

Co to są funkie?

To gatunek z grupy bylin (z rodziny szparagowatych), czyli roślin zimujących pod ziemią w formie kłącza. Funkie co roku wytwarzają nową kępę liściową, zwiększając swoją objętość.

Budowa

Hosty tworzą zwarte, półkoliste poduchy. Ich głównym elementem ozdobnym są liście wyciągnięte na dość długich ogonkach liściowych. Wielkość liści, długość ogonków i barwa to cechy charakterystyczne dla poszczególnych odmian. Cechą charakterystyczną jest mocno widoczne użyłkowanie każdego liścia.

Kwiaty mają budowę dzwonkowatą, zebrane w bujne kwiatostany, wyniesione na długich łodygach ponad rozetę liściową. Przyjmują rozmaite barwy od białej do mocno fioletowej.

ROZMIAR – gabaryty

Funkie mogą przyjmować rozmaite rozmiary, zależne jest to od uwarunkowania poszczególnych odmian. Sięgają od 15-20 cm nawet do 150 cm wysokości! Wybierając konkretną odmianę warto upewnić się jakie osiągnie gabaryty.

STANOWISKO

Funkie (lac. Hosta) preferują stanowiska o ograniczonym dostępie światła (pół-cieniste oraz cieniste). Rosną na glebach przepuszczalnych oraz średnio zwięzłych, żyznych, o umiarkowanej wilgotności (pH 6,0). Spotkać możemy je także nad zbiornikami wodnymi (stawy, oczka wodne), ze względu na większą wilgotność powietrza w tych rejonach, co bardzo im odpowiada.

Szkodniki i choroby grzybowe

Funkie to dość wytrzymałe rośliny, warto jednak pamiętać, że bywają atrakcyjne np. dla ślimaków, które mogą podgryzać im liście. Sporadycznie mogą być porażone przez choroby grzybowe, jednak dzieje się to dość rzadko. Należą do grupy roślin niemal bezobsługowych (wymagają jedynie ścinania przekwitniętych kwiatostanów oraz usuwania przemrożonych liści).

Jak sadzić i pielęgnować funkie? 

Zanim posadzimy funkie warto odpowiednio przygotować dla niej stanowisko. Dołki zaprawiamy kompostem lub obornikiem, a także zasypujemy żyznym podłożem uniwersalnym (pH 5,5 – 6,5). 

Po posadzeniu pamiętajmy o dokładnym podlewaniu roślin. Możemy ściółkować rabaty na których występują funkie, do tego celu warto wybierać korę sosnową lub zrębki drzewne. Hosty trudniej rosną na rabatach ściółkowanych kamieniem ozdobnym. 

Pamiętajmy także aby zostawić im miejsce do rozrastania się, jeśli na rabatach jest agrowłóknina lub agrotkanina, warto wyciąć w niej nieco większe otwory. 

W trakcie sezonu wegetacyjnego stosujemy nawozy uniwersalne, biohumusy lub inne nawozy naturalne (np. wyciąg z pokrzyw). 

Jesienią pamiętajmy o nawożeniu fosforowo-ptasowym, który przygotuje nasze sadzonki do zimowania. 

Funkie dobrze zimują w naszej strefie klimatycznej.