Zazwyczaj maj kojarzył nam się z ciepłym słońcem, kwitnącymi kwiatami, wybuchem zieleni i pierwszym grillem w sezonie. W chłodnym okresie kalendarz prac ogrodniczych wygląda nieco inaczej niż w poprzednich sezonach. Chłodne dni i zimne noce znacząco zmieniają proces wegetacji roślin, co widzimy w naszych ogrodach. Liście na drzewach są nadal drobne, a kępy traw niechętnie budzą się do życia. W takim razie o czym warto pamiętać w takim “chłodnym” maju? Jeśli jednak maj bogaty jest w ciepłe i słoneczne dni, a wegetacja roślin ma się naprawdę dobrze wszystko nabiera dużo szybszego, bardziej intensywnego biegu. Zatem jak wygląda maj w ogrodzie?
SADZIMY ROZSADY WARZYW I ZIÓŁ
Już od kilku tygodni dostępne są rozsady warzyw i ziół, które możemy sadzić we własnym warzywniku. Zapewne zaobserwowaliście że wysiane w poprzednim miesiącu nasiona już kiełkują i wzrastają. Maj to czas na wypełnienie naszych warzywników. Jeśli boicie się majowych przymrozków to doskonałym rozwiązaniem będzie biała agrowłóknina, którą możecie okryć rośliny w taką mroźną noc. Pod rośliny warto zaaplikować podłoże specjalistyczne warzywne, obornik granulowany lub dodatki poprawiające żyzność gleby (typu Astvit lub Rosahumus). Rozsady które znajdziecie w Zakątku to: pomidory, ogórki, papryka, bób, arbuz, cukinia, kabaczek, seler, por, sałaty, jarmuż, a także zioła (tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn, kolendra, mięta, cząber, estragon, czosnek niedźwiedzi, koperek, pietruszka, szczypiorek, lubczyk, szałwia i inne).
SADZIMY ROŚLINY BALKONOWE / RABATOWE
Maj w ogrodzie to czas gdy mamy największy wybór tychże sadzonek, warto więc zaopatrzyć się w nie już teraz. Po zimnej Zośce półki z roślinami będą już mocno przetrzebione, a wybór może okazać się niesatysfakcjonujący. Przy sadzeniu warto zastosować odpowiednie podłoże (kwiatowe lub specjalistyczne do pelargonii) oraz nawóz np. długo działający, który wymieszany z ziemią będzie odżywiać nasze rośliny przez długie tygodnie.
NAWOZIMY RÓŻE
Rozpoczyna się czas intensywnego wzrostu róż. Niektóre egzemplarze wytworzyły już pąki kwiatowe. Krzewy te należą do wyjątkowo żarłocznych, więc musimy im zapewnić odpowiednią podaż mikro i makro elementów. Ponadto dobrze odżywione, będą lepiej odpierały atak szkodników czy chorób grzybowych. Tu z pomocą przyjdą nam nawozy wieloskładnikowe (także te o przedłużonym działaniu), a także podłoża specjalistyczne i nawozy dolistne.
ZAKŁADAMY TRAWNIKI
Maj to doskonały czas na założenie trawnika. Wysoka wilgotność, ciepłe dni i sporo słońca sprzyjają kiełkowaniu nasion trawy. Na odpowiednio przygotowanie podłoże (pamiętaj o pH obojętnym lub lekko zasadowym) wysiewamy nasiona o wybranej specyfice (trawa sportowa, rekreacyjna, na miejsca zacienione, regeneracyjna, na miejsca suche, uniwersalna i wiele innych), o których dobór poproś sprzedawcę. Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu i nawożeniu trawnika. A jeśli masz już trawnik, ale nie jest on w najlepszej formie, również warto się nim zająć. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i potrzebujesz naszej pomocy, serdecznie zapraszamy Cię do Zakątka. Tam uzyskasz wszelkie potrzebne porady i instrukcje KROK PO KROKU.
WYSIEWAMY KWIATY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Wypełnią rabatę, ukwiecą ogród, stanowią pożywienie dla pszczół, mogą być świetnym składnikiem w kuchni. Siejemy nasiona kwiatów. Czy wiesz, że np. nasturcja jest doskonałym dodatkiem w kuchni? Kwiaty są jadalne, a owoce nazywane są polskimi kaparami. Pikantne, mogą być genialnym dodatkiem do dressingu.
PRZYCINAMY PRZEKWITNIĘTE KRZEWY LIŚCIASTE
Migdałki, forsycje, porzeczki ozdobne, tawuły to krzewy które kwitną wczesną wiosną. Po przekwitnieniu rozpoczynamy ich przycinanie, nadając im odpowiednią formę i rozmiar. Pamiętaj, cięcie roślin stymuluje je do krzewienia, co skutkować będzie ich zagęszczeniem i jeszcze bardziej obfitym kwitnieniem w przyszłym roku.
OCZYSZCZAMY CEBULE KWIATOWE
Przewiędnięte i przekwitnięte pędy kwiatostanowe, obumierające tkanki liściowe są świetną pożywką dla grzybów. Aby uniknąć ich rozwoju w ogrodzie, usuwamy martwe tkanki, a cebule które posiadają liście (kwitnące późną wiosną lub latem) nawozimy nawozem specjalistycznym do roślin cebulowych.
SADZIMY ROŚLINY OZDOBNE I OWOCOWE DONICZKOWANE
Chłodna aura wydłużyła w tym sezonie czas sadzenia roślin z gołym korzeniem lub w balocie, co oznacza że jeszcze początek maja jest dobrym momentem na ich sadzenie. Jednakże wraz ze wzrostem temperatury czas ten dobiegnie końca, natomiast rośliny w doniczkach (pojemnikowane) sadzić można przez cały sezon. Niebawem rozkwitną bzy, azalie, różaneczniki, tawułki, hortensje i inne kwitnące krzewy, które wato posadzić w ogrodzie, gdyż w niezwykły sposób zdobią ogród i cieszą oko ogrodnika.
DBAMY O PSZCZOŁY
Kochani, mam nadzieję, że do sadzenia roślin kwitnących i miododajnych nie trzeba Was już namawiać. Jak wiemy, stanowią one pożywienie dla pszczół, pomagają im się rozwijać, rozmnażać i działać. To dzięki nim mamy w ogrodach owoce, nie zapominajmy o tym. Bardzo ważny element stanowi w ogrodach również woda, której pszczoły mogą się napić po długim oblocie. Jeśli macie taką możliwość, zachęcamy Was również do budowania domków dla owadów, w których znajdą schronienie. I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, może i najważniejsza – BĄDŹMY ŚWIADOMYMI OGRODNIKAMI. NIE WOLNO WYKONYWAĆ OPRYSKÓW ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN W CZASIE OBLOTU PSZCZÓŁ! JEŚLI CHCESZ WYKONAĆ OPRYSK, ZRÓB TO NAJPÓŹNIEJ DO 6:00 RANO LUB PO 20:00 WIECZOREM. Pamiętajmy, to od nas zależy w jakim środowisku będziemy żyć.
Działamy Kochani Ogrodnicy, działamy!
Życzymy Wam miłego i ciepłego miesiąca.