Byliny, a moda ogrodowa. Zainspiruj się – czy słońce, czy cień.

Bezdyskusyjnym jest królowanie bylin na liście aktualnych Top Trendów dotyczących mody ogrodowej. Szczególny wzrost popularności tych form nasadzeń zaobserwowaliśmy w minionym sezonie, czego dowodem jest ciągłe ukazywanie się nowych propozycji w szeregu programów czy pism ogrodniczych. Szczególnie rozwinęła się inżynieria genetyczna, która pozwala na uzyskiwanie coraz ciekawszych i zupełnie nowych gatunków i odmian poszczególnych bylin. Cieszy nas fakt, że polskie ogrody w wyjątkowy dla siebie sposób rozwijają się o te dodatkowe rośliny. Pomiędzy nasadzeniami krzewów iglastych, które dotychczas dominowały w ogrodach, uzupełnionymi o pojedyncze krzewy liściaste, od kilku lat wzbogacają się o nowe gatunki drzew liściastych (cieszy nas to niesamowicie) i właśnie bylin. Skąd ich nagła popularność?

10464398_315125948645966_8062847864643819073_n

Kilkanaście lat temu, kiedy moda ogrodowa nie rozwijała się tak intensywnie, przyszedł moment, w którym byliny kojarzone były z ogrodami wiejskimi lub ściślej mówiąc – z ogródkiem babci. Niewielka ilość dostępnych gatunków i odmian również miała niekorzystny wpływ na ich popularność. Wtedy to brylować zaczęły drzewa i krzewy iglaste, których dostęp (a zwłaszcza dostęp do nowości) był coraz większy. Intensywny rozwój ekonomiczny i zwiększona ilość obowiązków narzuciła kolejne wymagania dla ogrodu: nie może być pracochłonny, a więc iglaki były idealnymi kandydatami. Mają jednak drobną wadę. Sezonowa różnorodność iglaków jest znikoma. Właściwie w ciągu całego roku zauważamy jedynie niewielkie zmiany. W ogrodach brakowało koloru.

Wspomniany intensywny rozwój inżynierii genetycznej otworzył przed hodowcami ogromne pole możliwości. Rozpoczęto tworzenie odmian o zupełnie innych kształtach. Krzyżowania, nowe barwy, nowe cechy. Z roku na rok popularność bylin rośnie.

Rośliny bylinowe zapewniają nam nie tylko różnorodność. Nadają ogrodom charakteru, są swego rodzaju wykończeniem ogrodu, którego bazą są drzewa, krzewy iglaste i liściaste. Ukwiecają przez długi okres czasu, nadają lekkości ciężkim formom, gatunki pół-zimozielone, takie jak żurawki trwają w ogrodzie do czasu przykrycia ich śniegową kołderką, oferując zdobienie ogrodu o każdej porze roku.

Dodatkowym plusem jest łatwy sposób rozmnażania tych roślin, przez podział karpy lub kłącza (rozmnażanie wegetatywne), dzięki czemu w naszych ogrodach z jednej posadzonej rośliny uzyskać możemy kilkanaście okazów.

Podsumowując: wielofunkcyjne rośliny o zróżnicowanym charakterze, oferujące ogromny wybór gatunków, kształtów, barw, zapewniające dużą różnorodność w ogrodzie. Dodatkowo nie wymagają szczególnie trudnych i wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. A czy Państwa zdaniem byliny w ogrodzie są istotnym elementem?

Nasza opinia jest już wszystkim znana: uwielbiamy rośliny bylinowe.

 

A oto kilka bylinowych inspiracji – rozwiązania dla stanowisk słonecznych, a także półcienistych i cienistych.

Stanowiska słoneczne:

1. Kompilacja traw, ostróżek, bodziszka, przywrotników, przetacznikowców czy funkii.

Byliny

2. Pysznogłówka o malinowych kwiatach, liliowce, funkie o rozmaitych barwach, tojeść kropkowana, kłosowce.

byliny4

3. Szałwia omszona, przywrotnik ostroklapowy, krwawniki, zaschnięte czosnki ozdobne, niebieskie ostróżki, trawy (m.in. miskant). Żywopłot stworzony jest z bukszpanu.

byliny3

4. Piwonia o okazałych kwiatach, granatowe ostróżki, bodziszki i obfite nasadzenia traw.byliny2

5. Ogród w stylu barokowym: róże sztamowe (na pniu), żywopłot z bukszpanu, a wypełnieniem jest fioletowa kocimiętka.barok

6. Zakątek z niewielkim zbiornikiem wodnym, w którym główną atrakcją są fontanny o kształcie kuli. Otoczony jest bukietem traw, a także tojeści kropkowanej o intensywnie żółtych kwiatach. kule

Stanowisko półcieniste/cieniste:

1. Funkie. Szeroki zakres gatunków i odmian daje nieograniczone pole możliwości. Łączymy dowolnie! Doskonałe rozwiązanie by stworzyć najniższe piętro pod dużymi już roślinami.

funkie

2. Poziomka indyjska. Gęsty, zwarty dywan, o intensywnie czerwonych owocach. poziomka chilijska

3. Bergenie sercolistne o soczystych, błyszczącch liściach, paprocie, trawy (Hakonechloa macra), w kompilacji z brunnerą, fioletowym dzwonkiem Poszarskiego, naparstnicą o białych kwiatach oraz klonem palmowym. byliny cien