KWIECIEŃ w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych

Nareszcie! Wyczekiwane przez nas ciepłe promienie słońca zaczęły na dobre rozgrzewać nas niemal każdego dnia. Wyjątkowo zachęca nas to do pracy w ogrodzie, dodaje energii, wzmacnia, budzi w nas radość. I z tym zapałem ruszamy do ogrodów. O czym warto pamiętać w połowie kwietnia? W końcu to kwiecień w ogrodzie!

 

ZAKŁADAMY WARZYWNIKI

Na warzywnikach wysiewamy kolejne nasiona ziół i warzyw, obserwujemy te posiane wcześniej, oceniamy ich zdolność kiełkowania, w razie potrzeby uzupełniamy. Stosujemy dodatki poprawiające jakość gleby (naturalne produkty, takie jak Rosahumus, Astvit, Obornik granulowany). Przygotowujemy rabaty pod wysadzanie rozsad warzyw takich jak kalafiory, kalarepy, kapusty, sałata, pomidory czy ogórki.
Jeśli przygotowujesz swoje sadzonki ogórków – pamiętaj o przesadzaniu siewek, większy rozmiar doniczki i mniejsza konkurencja spowodują, że uzyskasz sadzonki duże i silne.

FORMUJEMY ROŚLINY IGLASTE

Kwiecień w ogrodzie to także czas pierwszego cięcia roślin iglastych. Rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów iglastych, nadając im pożądany kształt i rozmiar. Drastyczne zabiegi należy uzupełnić o odpowiednią podaż wody i nawozów.

collage ogr

Nawożenie przeprowadzamy również dla róż, hortensji bukietowych (które odpowiednio przycinamy), buddlei i innych krzewów liściastych, kwitnących. Pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu krzewów owocowych – zapewni to obfite plonowanie i silne rośliny, bardziej odporne na choroby.

PRACUJEMY NAD TRAWNIKIEM

Na jakim etapie jest Twój trawnik? Jeśli przeprowadzona została wertykulacja / aeracja (jeśli konieczna), to warto pomyśleć o nawozie. Masz problem z mchem? Wybierz nawóz ze zwiększoną dawką żelaza – ANTY – MECH, najlepiej długo działający, który zapewni regularny wzrost trawnika na przestrzeni kilku miesięcy. Ponadto wzrost mchu na trawniku może być sygnałem, że podłoże ma niewłaściwe pH. Aby to sprawdzić należy wykonać prostą analizę, którą możesz zrealizować właśnie u nas. Przywieź grudkę ziemi a my wykonamy ją dla Ciebie. Wtedy możemy odpowiednio dobrać środki tak, aby doprowadzić Twój trawnik do porządku. Analizy te wykonujemy nieodpłatnie.

 

GRYZONIE W OGRODZIE?

Zwróć także uwagę na gryzonie – czy przypadkiem nie zadomowiły się w Twoim ogrodzie na stałe. Jeśli przeszkadza Ci ich obecność w ogrodzie, podejmij odpowiednie działania. Znajdziesz szereg roślin i produktów odstraszających zarówno krety, jak i nornice. Szczególnie warto zwrócić na nie uwagę w okolicach rabat obsadzonych roślinami cebulowymi, bowiem są one dla gryzoni łakomym kąskiem.

SADZIMY ROŚLINY Z BRYŁĄ

Do końca kwietnia sadzimy rośliny z gołym korzeniem lub w balotach. Warto zwrócić na nie uwagę gdyż mają korzystny kształt i rozmiar, a także atrakcyjną cenę.

ODSŁANIAMY ROŚLINY ZABEZPIECZONE PRZED MROZEM

 

Warto zastanowić się nad odkrywaniem roślin zabezpieczonych na zimę. Róże odkrywamy, nawozimy, ale z innymi roślinami należy uważać. Choć zrobiło się ciepło i rośliny należy odkryć, monitorujmy prognozy pogody, gdyż nieprzewidziany przymrozek może wrażliwe rośliny znacznie uszkodzić.

Sadzimy kwiatki, bratki i stokrotki. A lada moment dostępne będą także rośliny rabatowe, takie jak surfinie, pelargonie, bakopy czy lobelie. ? Wiosna pełną parą!

Szanowni Ogrodnicy! Życzymy Wam przyjemnej pracy, a później samych wspaniałych chwill w Waszych ogrodach. ? W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji, mamy nadzieję, że nasz Kalendarz Prac Ogrodniczych pomoże. ?

Powodzenia! ?