Lato w ogrodzie czyli jak przetrwać nieziemskie upały?

Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku. Wysokie temperatury w cieniu, upalne słońce, wieczorne burze. I choć tegoroczny lipiec zaczął się bardzo upalnie, nie wiemy czy za parę dni pogoda nas nie zaskoczy i nagle temperatura spadnie do 15 ºC.
Aby dotrwać do tych dni ‘oddechu’ musimy się odpowiednio zabezpieczać. Co zrobić, abyśmy i my, i nasze rośliny przetrwali ten stale lejący się żar z nieba?

poradnik ogodnika

 

  1. Pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej: czapki, kremy z filtrem (opalonych działkowiczów też to dotyczy!), okulary przeciwsłoneczne. Nie wystawiajmy się na słoneczko w tych najtrudniejszych godzinach (11:00 – 15:00), o ile jest to oczywiście możliwe.
  2. Nawadnianie: przeciętny Pan Kowalski w ciągu dnia musi wypić 2l wody, aby jego organizm funkcjonował prawidłowo. Nie zapominajmy o tym, bo bardzo częstą przyczyną złego samopoczucia jest zwyczajne odwodnienie. Butelka z wodą musi być! A jeśli nie przepadasz za czystą wodą mineralną, dorzuć do niej kilka plastrów cytryny, listków mięty czy melisy. Doskonale smakuje też woda z cząstkami truskawek. Zdrowe i naturalne! (omijaj napoje słodkie, konserwowane lub barwione chemicznie).
  3. Lekkie posiłki: postaw na warzywa, chłodnik, białe mięso, a omiń ciężkie sosy, tłuste mięsko (no chyba że wieczorna karkóweczka z grilla – raz na jakiś czas nie zaszkodzi 🙂 ), zmniejsz porcję o 1/3 objętości, a poczujesz się znacznie lepiej. No i nie zapominaj o owocach! Arbuzy, truskawki, porzeczki, maliny! Matka natura wie co o jakiej porze roku powinno się jeść. 🙂
  4. Podlewaj rośliny rano lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia (no chyba, że jest dramatyczna susza). Zapewnisz im wtedy odpowiednią ilość wody na cały dzień, czas na regenerację w nocy, i nie poparzysz ich zimną wodą (tak się może zdarzyć gdy podlewasz rośliny w samo południe, gdy tkanki są mocno nagrzane).
  5. Koszenie trawnika zaplanuj na wieczorne godziny i koniecznie obficie go podlej po tym zabiegu. Nawożenie zostaw na chłodniejsze i bardziej mokre dni, no chyba że po nawożeniu ponownie OBFICIE podlejesz go wodą.
  6. Sadzenie roślin też radzimy pozostawić na godziny poranne lub wieczorne. Będzie to bezpieczne i dla Ciebie, i dla roślin. Pamiętaj o dobrym podłożu. Dobra ziemia dłużej utrzyma wilgoć i zabezpieczy Twoje rośliny przed przesychaniem.
  7. Używaj dodatków doglebowych: jeśli hodujesz rośliny w donicach dodaj hydrożelu. To proszek, który po wymieszaniu z glebą dłużej utrzymuje jej wilgoć. Zabezpieczy to Twoje rośliny przed nadmiernym przesychaniem. (Oczywiście podlewać trzeba nadal, ale zdecydowanie rzadziej).
  8. Ogranicz przycinanie roślin, które mają bardzo wyraźną formę geometryczną np. kule z bukszpanów. Przycięte w upalne dni końcówki mogą przesychać i wyglądać nieestetycznie. Zostaw to na chłodniejszy i bardziej deszczowy dzień.
  9. Zwróć uwagę na kolor wody w stawie/oczku wodnym. Duża ilość słońca sprzyja rozwojowi glonów. Może okazać się, że będzie ono wymagało dodatkowego oczyszczenia.
  10. Uważaj na siebie. Plewienie, sprzątanie i inne ważne zabiegi wykonywane w ogrodzie NIE SĄ WAŻNIEJSZE OD TWOJEGO ZDROWIA. Ogród stanowią zarówno rośliny, jak i OGRODNIK, który je pielęgnuje. Gdy tego czynnika zabraknie, ogród przestanie istnieć. Zadbaj przede wszystkim o siebie! 🙂

Nie dajmy się tym upałom! 🙂

truskawki