Zielona Holandia – architektura krajobrazu

Zielona Holandia czyli czego możemy nauczyć się od Holendrów…

Wizyta w Holandii pokazała nam nie tylko nowe trendy dot. bylin ogrodowych, ale także w jaki sposób można zagospodarować przydomowe ogródki miejskie, chodniki, place, skwery, parki, a nawet jak ukwiecić wejście do domu, tak by zachować pewien styl, ład i porządek, a jednocześnie nadać im niesamowitego uroku.

collage1

  • Pierwszym spostrzeżeniem jest prostota. Holendrzy zagospodarowując swoje przestrzenie wykorzystują proste, nieskomplikowane kompozycje. Dzięki temu nie znajdujemy w takich kompozycjach chaosu. Wszystko jest dokładnie przemyślane.
  • Drugim, ciekawym elementem jest dobór gatunków roślin. Nie są to wyszukane rośliny, o niespotykanym wdzięku i charakterze, lecz ogólnodostępne, stosunkowo popularne, lecz w każdej kompozycji nabierają indywidualnego charakteru.

collage

  • Konsekwencja w działaniu – kolorystyka zagospodarowanej powierzchni jest zgrana, bez nadmiernego bałaganu. Z pewnością nie znajdziemy tam ferii barw w  jednej rabacie.
  • W tych kompozycjach dominuje zieleń. Rośliny kwitnące są jedynie dodatkiem, co takim zestawieniom dodaje klasy, szyku, bez kolorystycznego bałaganu.

collage5

  • W holenderskich ogrodach, czy to w centrum miasta, czy na prowincji nie znajdziesz kiczu. Każdy ogród dostosowany jest do miejsca w którym się znajduje. I choć wielu z nas z pewnością pokusiłoby się o dodatki bardziej „trendy”, holendrzy zachowują umiar i trzymają się zastosowanej formy. Ogród na wsi jest wiejski i nikt się tego nie wstydzi, ogród miejski jest urządzony w takim charakterze, jaki nadaje mu otaczająca go okolica.

collage2

Czy coś z tych porad moglibyśmy zastosować w naszych ogrodach? Przemyślane sadzenie, regularne prace pielęgnacyjne i konsekwencja w doborze roślin z pewnością dodadzą naszym ogrodom trochę uroku.

Pozdrawiamy,

Ekipa Centrum Ogrodniczego

Zielony Zakątek