Moda ogrodowa: TOP byliny na sezon ’14

Czy istnieje coś takiego jak moda w ogrodzie? Oczywiście tak. I choć wydaje nam się, że pewne rzeczy się nie zmieniają, właściwie w każdym ogrodniczym aspekcie stale pojawiają się określone nowinki. Dotyczy to zarówno konkretnych gatunków roślin, nowych odmian, nowych barw w ogrodzie, ich zestawień, trendów architektonicznych, popularności różnorakich stylów czy chociażby form kwiatowych. I tak jak w każdej dziedzinie życia MODA OGRODOWA rządzi się własnymi prawami. I choć nie zmienia się tak drastycznie szybko, to czasem mimo wszystko trudno za nią nadążyć. Choć naszym zdaniem najważniejsze jest, aby pewne trendy dostosowywać do własnych potrzeb. Byśmy to my czuli się dobrze w naszym otoczeniu, traktując ogród jako własną oazę.

BYLINY.

Dziś chcielibyśmy trochę czasu poświęcić aktualnym trendom dotyczącym bylin. Nie wszystkie są nowe, niektóre przejawiają sie już od kilku lat. Dowodem na ich znaczące miejsce w TOP liście sezonu 14’ jest ich obecność na takich wydarzeniach jak targi GARDENIA 2014 czy dostrzeżone przez nas na wystawach właśnie w Holandii.

 collage9

Nr 1: Funkie. Choć funkiom poświęciliśmy osobny post (zapraszamy na https://www.facebook.com/zakatek.zielony/posts/301114896713738) to jeszcze nie koniec informacji na ich temat. Mieliśmy okazję obejrzeć odmiany w tym sezonie najpopularniejsze. Zarówno o niebieskim kolorze liścia, jak i zielonym czy srebrnym.  I o równie dużym zróżnicowaniu względem rozmiarów i kształtów liści: małe, duże, o liściach ostro zakończonych, o liściach owalnych, przeróżne ich formy!

 collage11collage10

Nr 2: Tawułki. Tawułki arendsa. Choć czas na ich kwitnienie wypadnie dopiero za miesiąc już teraz pomyślmy o posadzeniu ich w naszych ogrodach. Dominują odmiany o kwiatach barwy białej, malinowej czy pudrowego różu. Niesamowicie efektowne i niezastąpione w miejscach mocno zacienionych.

Nr 3: Rojniki. Zwłaszcza w nasadzeniach monobarwnych. Zarówno do ogrodów o charakterze nowoczesnym, jak i tych prowincjonalnych, wiejskich. Doskonale znosi mocno nasłonecznione stanowiska, o ograniczonej ilości wody w glebie. Zachwycający!

 collage6

Nr 4: Karmniki. Te drobne, puszyste poduszeczki o soczysto zielonej barwie są hitem tego sezonu. Zachwycają zarówno kolorem liści jak i drobniutkimi, jasnymi kwiatkami. Symetryczna budowa oraz zwarty pokrój klasyfikują go do ogrodów nowoczesnych, choć w gęstym nasadzeniu potrafi stworzyć puszysty dywan.

Nr 4: Delosperma. Kolejny gatunek nadający się na miejsca nasłonecznione. O gruboszowatych liściach i intensywnie żółtym kolorze kwiata.

 collage7

Nr 5:  Trawy. Trawy czarne, białe, zielone, sine, pstre, czerwone, pomarańczowe, purpurowe, wysokie, niskie, gęste, kępiaste, rozłogowe. Cała masa. Trawy wracają do łask.

Nr 6: Dąbrówki rozłogowe. Tworzące dywany, gatunki zadarniające, doskonale nadają sie na stanowiska zacienione. W tym roku króluje odmiana o biało-zielonych liściach. Cudo! I jeszcze kwitnie! 🙂

 collage8

Nr 7: Kuklik. Gatunek, który już w zeszłym roku podbijał serca wielbicieli bylin. Niewysoka roślina, o zwartym, półkulistym pokroju, nad którą unoszą się delikatne, symetryczne kwiatostany o pomarańczowej barwie. Bardzo ciekawe.

Nr 8: Bodziszki, przetaczniki, łubiny. W tym roku stawiamy na kolory niebieski, biały, różowy, lilaróż. Widać tą tendencję właśnie w takich nasadzeniach. Nowe odmiany tych właśnie gatunków z pewnością wpasowują się w tegoroczne trendy.

 cropped-skalniakowe.jpg

Nr 9: Łubiny. Malinowe, białe, fioletowe, niebieskie, pudrowy róż, czerwień. Mocne, nasycone barwy przełamujemy delikatniejszymi. Ale obfite grona kwiatowe w tym roku wybiją się na szczyt!

Nr 10: Żurawki. Choć ich dobra passa trwa już od kilku lat, w tym roku szczególnie popularne stają się żurawki pomarańczowe, żółte, cytrynowe, jasnozielone, i brązowe.

( o żurawkach, też już co nieco pisaliśmy – także na naszym Fanpage’u na Facebooku)

Żurawki i huttujnia

 A Ty? Czy masz już swoje upatrzone trendy w tegorocznych zestawieniach mody ogrodowej? Podziel się z nami!

 Pamiętaj – Twój ogród ma być Twoją oazą. Dbaj o nią. To Ty musisz się w nim dobrze czuć.

Pozdrawiamy serdecznie!