Kalendarz prac ogrodniczych – LUTY 2015!

Kalendarz prac ogrodniczych – LUTY 2015! 

Kalendarz prac ogrodniczych

Powoli wybudzamy się z zimowego letargu, startujemy wraz z nowym sezonem – luty 2015! Prace ogrodnicze powinniśmy rozpocząć od:

cięcia drzew i krzewów owocowych; przede wszystkim zaczynamy od winorośli! Ważne, aby przyciąć je zanim rozwiną wiosenne pąki. Drzewa owocowe – jabłonie, grusze, ale i wszystkie drzewa pestkowe: wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, itd.

– opryski przeciwko ochojnikowi występującemu na świerkach – do ich wykonania użyjmy preparatów olejowych, np. Promanal;

usuwanie mumii: zaschnięte, schorowane owoce pozostałe na drzewach owocowych; zbieraj i zakopuj je głęboko pod ziemią lub wyrzuć do pojemnika z bioodpadami. Nie wyrzucaj ich na kompostownik! Są potencjalnym źródłem infekcji!

– w sadach i ogrodach wykonujemy oprysk środkami miedziowymi, przeciwko grzybom i kędzierzawości liści brzoskwini, ale pod warunkiem, że temperatura w ciągu dnia przekracza 5⁰C i utrzymuje się przez kilka dni.

– przygotowujemy glebę pod uprawy warzywne, poprzez rozsypanie obornika (dostępny jest obornik granulowany – o mniej intensywnym zapachu) i przekopanie wierzchniej warstwy.

– możemy rozpoczynać cięcia korekcyjne i kształtujące wszystkich drzew i krzewów liściastych.

collage cięcia

PORADA: przy cięciu drzew owocowych pamiętajmy o higienie używanych narzędzi. Po każdym krzewie/drzewie dezynfekujmy ostrza sekatorów spirytusem, a duże otwarte rany (np. po usunięciu większych gałęzi ) zasmarujmy maścią ogrodniczą, by je zabezpieczyć. Otwarta rana jest doskonałą drogą dla wnikania drobnoustrojów (w tym grzybów i bakterii).