Przygotuj swój ogród na Majówkę – kwietniowe ABC ogrodnika!

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata…”

Wiosna w pełni, a my szykujemy się już do Majówki. Zapewne spędzimy ją w ogrodzie, wraz z przyjaciółmi i rodzinką. Do czego i Was zachęcamy.
Aby wszystko przygotować, należy odpowiednio zadbać o ogród i zieleń, która nas otacza. Mamy dla Was kolejne zestawienie obowiązków czyli Kalendarz Prac Ogrodniczych.

O czym należy pamiętać w połowie kwietnia?

 Kalendarz prac ogrodniczych

  1. Nawożenie roślin ozdobnych liściastych i iglastych kompleksowymi nawozami azotowymi. Można wybrać te naturalne, jak obornik lub mineralne. Warto zwrócić uwagę na nawodzy długo działające. O dobór odpowiedniego dla Twoich roślin nawozu poproś sprzedawcę.
  2. Zadbaj o trawnik. Warto przeprowadzić zabiegi które nadadzą mu zdrowy wygląd: napowietrzenie, wygrabienie i nawożenie trawnika. Aeracja umożliwi odpowiednie dotlenienie kęp roślin, wygrabienie – usunie mech i „kożuch” pozostały po zimie, a dodatek azotu sprawi, że rośliny rozpoczną silną fotosyntezę i rozrost. W oka mgnieniu uzyskamy jednolitą i gęstą murawę.
  3. Jeśli nie masz jeszcze trawnika, to idealny czas na jego założenie. Dobra ziemia, nasiona odpowiedniego gatunku trawy i trochę chęci! Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz lub przyjedź do Zielonego Zakątka. Z pewnością pomożemy Ci zrealizować Twoje plany.
  4. Usuń chwasty. Słońce + woda + nawóz = rozwój chwastów. Pamiętaj: łatwiej usunąć jeden chwast macierzysty niż kilkaset potomnych!
  5. Przygotuj rozstady warzyw i roślin jednorocznych. Ustawione w ciepłym i słonecznym miejscu w mig wykiełkują i wytworzą stabilny system korzeniowy. A potem trzeba będzie je tylko umieścić w odpowiednim miejscu w ogrodzie.
  6. Popraw jakość gleby w swoim ogrodzie. Doskonałym produktem, który przyjdzie Ci z pomocą są kwasy humusowe. Dostępne są w postaci koncentratów płynnych lub proszków. Przygotowanym roztworem podlej ziemię w okół roślin, i już. Efekt – MUROWANY. [Warto ten zabieg przeprowadzić przed siewem nasion warzyw i kwiatów, zwiększy to siłę roślin i otrzymane plony.]
  7. Zakładanie i uzupełnianie rabat. Wiosna to idealny czas na tworzenie ogrodów, żywopłotów, warzywników, sadów (drzewa kopane, z gołym korzeniem), rabat ziołowych i wszystkich dostępnych form ogrodowych.
  8. Zaczynamy myśleć o ukwieceniu balkonów, tarasów i parapetów. Już niebawem pojawią się pierwsze sadzonki wszystkich ozdobnych roślin balkonowych (rabatowych), takich jak pelargonie, surfinie, aksamitki i inne. Pomyśl już teraz o kolorach i formach.

stokrotka

Zapewniam, że grillowane warzywa, mięsa czy inne smakołyki najlepiej smakują w doborowym towarzystwie i pięknym otoczeniu. A więc szykujemy się na majówkę!

Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

Jeśli potrzebujesz pomocy ogrodniczej – napisz do nas na
www.zakatek-zielony.pl/kontakt
lub odwiedź nas w naszym Centrum w Lubieszowie k. Nowej Soli.

 

Serdecznie zapraszamy do współpracy!