Kalendarz prac ogrodniczych – wrzesień/październik 2014

Przełom tych dwóch, jakże jesiennych miesięcy to bardzo istotny okres dla każdego ogrodnika. Dlaczego? Ano dlatego, że to, w jaki sposób zadbamy o nasze rośliny teraz, będzie miało bezpośrednie przełożenie na siłę, przezimowanie i kondycję naszych roślin w przyszłym roku. Oto jesienny kalendarz prac ogrodniczych.

O czym należy pamiętać?
Kalendarz prac ogrodniczych

  1. Obserwujmy rośliny. Wysoka wilgotność i względnie wysoka temperatura pozwala na nieograniczony rozwój grzybów, w związku z czym mogą one atakować nasze rośliny. Obserwujmy, diagnozujmy, reagujmy. Nienaturalne plamy na liściach, biały nalot, zmiana barwy (niespecyficzna dla zmian jesiennych) są objawami chorobowymi.
  2. Uważajmy na szkodniki. Nadal możemy spotkać w ogrodzie mszyce i gąsienice, a do piwnic, garaży i domów mogą wkradać się małe gryzonie w poszukiwaniu smakowitych kąsków. Zabezpieczajmy i rośliny, i nasze spiżarnie.
  3. Zmęczony po sezonie trawnik należy wspomóc wertykulacją oraz jesiennym nawożeniem. Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzić takiego zabiegu zadbajmy o wygrabienie suchych źdźbeł trawy oraz o dostarczenie MAKRO i MIKRO elementów w postaci nawozu mineralnego. Jesienne nawozy działają wzmacniająco na rośliny oraz zapewniają lepsze przezimowanie. Wiosną nasze rośliny będą zdecydowanie silniejsze!
  4. Jeśli przeprowadziliśmy wertykulację trawnika pamiętajmy o dosiewkach, w miejscach gdzie trawnik stał się rzadki i nieestetyczny. Do tego celu wykorzystajmy mieszankę nasion traw RENOWACJA lub skorzystajmy z tych nasion, którymi posłużyliśmy się do zakładania trawnika.
  5. Wrzesień i październik to miesiące, w których sadzimy cebule kwiatowe: tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty i inne. Jeśli nie mamy pewności w jakim stanie są nasze cebule, warto przed posadzeniem zanurzyć je w roztworze fungicydów [np. Kaptan], zapewni to ograniczenie rozwoju grzybów.

 

golteria

 

To nie koniec. Jesień wymaga od nas jeszcze kilku czynności. Ale o tym już niebawem, na wszystko przyjdzie pora.

Jeśli macie Państwo jakieś wątpliwości, warto wybrać się do specjalisty, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości  i udzieli porad co, kiedy i w jaki sposób należy  wykonać.

Tymczasem zachęcamy Państwa do systematycznej pracy w ogrodzie. Na przestrzeni czasu można zaobserwować, że wymaga to od nas zdecydowanie mniej wysiłku.

Pozdrawiamy!
Ekipa Centrum Ogrodniczego
Zielony Zakątek

 

Życzymy miłej pracy!