Wrzosy. Wrześniowy temat nr 1!

Wrzosowiska. Zachwycające feriami barw, przyciągające roje owadów, źródło najbardziej pożądanego miodu, nieodłączny element każdej jesieni. Chętnie sadzimy je w pojemnikach, a zdecydowanie mniej chętnie w ogrodach. Dlaczego?

Czego możemy się obawiać, na co zwrócić uwagę, a czym nie musimy się przejmować?

wrzoski

Jesienny skarb czy utrapienie? Przynoszą szczęście czy nie? Czy warto jest sadzić wrzosy? No i jak je pielęgnować? Na te i inne pytania spróbujemy Państwu teraz odpowiedzieć.

Czym właściwie są wrzosy i jak je sadzić?

Wrzosy to niewielkie krzewinki należące do grupy roślin wrzosowatych, których termin kwitnienia przypada na przełomie lata i jesieni. Zachwycają nas już od sierpnia do późnych dni październikowych. Preferują stanowiska słoneczne, przepuszczalną i lekko wilgotną glebę o kwaśnym odczynie. Dlatego też podczas sadzenia należy szczególnie zadbać o rodzaj podłoża. Doskonałym wyborem będzie torf wysokokwaśny, o zakresie pH=3,5-4,5.

„Posadziłam wrzosy, lecz nie przetrwały zimy. Czy wszystkie wrzosy wymarzają?”

Wrzos to krzewinka, której zimowanie uwarunkowane jest ujemną temperaturą. Jej zakres tolerancji niestety nie sięga -30⁰C, co oznacza, że na zimę warto okryć nasze wrzosowiska zabezpieczającą je otuliną. Doskonałym rozwiązaniem będą gałązki drzew iglastych, np. świerkowe lub kora. Jednakże pamiętajmy o tym, że w sadzonki wrzosów należy zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców. W Polsce nawet najlepsze sadzonki sprowadzane z innych krajów mogą mieć problem z przezimowaniem.

Czy wrzosy mogą chorować?

Niestety, tak. Najczęściej spotykanym problemem są choroby grzybowe, np. szara pleśń, których rozwój ściśle związany jest zarówno z temperaturą jak i wilgotnością. Aby zapobiec tego typu schorzeniom należy profilaktycznie lub doraźnie stosować oprysk środkami grzybobójczymi. Pamiętajmy, że dostępne są także środki ekologiczne.

Aby ograniczyć działanie grzybów w sezonie, pamiętajmy by glebę wokół wrzosów nawadniać kropelkowo, zapewni to doskonałe nawilżenie roślin, a suchy liść nie będzie dobrym stanowiskiem do rozwoju tych szkodników.

Czy krzewinki wrzosów wymagają szczególnej pielęgnacji?

Wiosenne i jesienne nawożenie, wiosenne cięcia, monitoring liści pod względem chorób oraz regularne nawadnianie. Te zabiegi zagwarantują nam, że nasze wrzosowiska będą zdrowe, dorodne i zachwycające. Na przestrzeni roku możemy śmiało stwierdzić, że wrzos nie jest rośliną wymagającą.

wrzos pączkowy

Dobór gatunków i odmian.

W tej kwestii mamy pełną dowolność. Pamiętajmy jednak by decydując się na daną odmianę zwrócić uwagę na docelową wysokość krzewinki oraz jej pokrój. Nie bójmy się pytać sprzedawców o szczegóły, oni z pewnością udzielą Państwu fachowych porad oraz informacji.

W takim razie czy warto sadzić wrzosy?

Naszym zdaniem zdecydowanie TAK. Podsumujmy:

  1. Są doskonałą ozdobą bez której trudno nam wyobrazić sobie jesienną aurę.
  2. Przez swoją zmienność nadają ogrodom lekkości i różnorodności.
  3. Przyciągają owady jak magnes. Szczególnie istotną rolę odgrywają dla jakże cennych dla nas pszczół.
  4. Nie wymagają od nas szczególnego nakładu pracy, są proste „w obsłudze”.
  5. Są uniwersalne. W połączeniu z trawami, brzozami stworzą doskonały, sielski klimat. Posadzone oddzielnie, bez dodatków mogą być elegancką, subtelną ozdobą nowoczesnego ogrodu.

wrzosy dostawa