Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? I kiedy?

Październik – miesiąc bardzo ważny w kalendarzu każdego ogrodnika. Czas roszad ogrodowych, porządków, ostatnich zbiorów plonów, jesiennego nawożenia roślin, przygotowywania ich do zimy.
To także doskonały termin na nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych. A zatem jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? 

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? I kiedy? Odpowiadamy!

TEMPERATURA

Regularnie obniżająca się temperatura powietrza powoduje stopniowe spowolnienie procesów wegetacyjnych u roślin. Soki krążące w tkankach gęstnieją, zmniejsza się zapotrzebowanie na mikro-składniki, zwalniają procesy fizjologiczne. Rośliny zrzucają liście, tym samym dają znak, że są gotowe do zimowego snu. W tym czasie przesadzanie ich jest najbezpieczniejsze (nawet jeśli przytniemy im system korzeniowy, nie spowoduje to obumierania tkanek nadziemnych). Dlatego też spokojnie możemy te ogrodnicze roszady przeprowadzać.

WYŻSZA WILGOTNOŚĆ GLEBY I POWIETRZA

Jesień to okres zwiększonych opadów deszczu (opady występują częściej, choć zazwyczaj są mniej obfite, ale regularne). W połączeniu z niższą temperaturą, skutkuje to zwiększoną wilgotnością gleby, która nie przesycha tak szybko (mniejsze parowanie), jak i wyższą wilgotnością powietrza. Jeśli w tym okresie wyciągniemy roślinę z ziemi (odsłonimy jej system korzeniowy), jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że te najdelikatniejsze tkanki (strefa włośnikowa systemu korzeniowego) przeschną. Oczywiście po posadzeniu roślin nadal jesteśmy zobligowani do jej podlewania (jeśli nie występują opady), jednakże odbywa się ono zdecydowanie rzadziej, a nam jako ogrodnikom przypada wtedy zdecydowanie mniej pracy.

Sadzonki drzew owocowych – Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? I kiedy?

WYBÓR SADZONEK

W tym okresie producenci roślin oferują nam największy wybór gatunków oraz odmian – drzewa i krzewy owocowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie, zarówno te kopane z gruntu (z gołym korzeniem), jak i te doniczkowane (produkcja w pojemnikach). Możemy dowolnie dobrać odmiany tak, aby posadzone przez nas rośliny plonowały maksymalnie obficie, spełniając wszystkie nasze oczekiwania. Więcej o tym jakie są obecnie dostępne odmiany i jak je ze sobą łączyć znajdziecie TUTAJ.

JAK SADZIĆ DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE?

Aby prawidłowo posadzić drzewo lub krzew, prace rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego podłoża.

  • Przygotowujemy odpowiedniej wielkości otwór (średnicę dobieramy do wielkości systemu korzeniowego, tak aby cały system regularnie rozłożyć na powierzchni dołka – korzenie nie mogą się zawijać!)
  • Na dno dołka wsypujemy materię organiczną (dobry kompost lub obornik granulowany bydlęcy)
  • Nawóz naturalny przykrywamy warstwą ziemi (najlepiej żyzną, średniozwięzłą)
  • Na tym umieszczamy system korzeniowy rośliny, równomiernie rozkładając go na całej powierzchni. Jeśli korzenie są za długie (a tak się może zdarzyć), lepiej je przyciąć niż zawijać.
  • Korzenie zasypujemy ziemią, delikatnie ugniatając ją.
  • Roślinę obficie podlewamy.
Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? I kiedy?

PAMIETAJMY O:

  • Miejsce szczepienia (okulizacji) musi znajdować się ponad powierzchnią ziemi
  • Przed rozpoczęciem sadzenia rośliny z gołym korzeniem warto namoczyć w wodzie przez około 15-30 minut.
  • Przy sadzeniu krzewów owocowych typu borówka wysoka czy żurawina, pamiętajmy o odpowiedniej kwasowości podłoża – wymagają one niskiego pH.
  • W przypadku krzewów owocowych szczepionych na pniu (na nóżce) warto przygotować podporę, która pomoże utrzymać koronę.
  • Sadząc pnącza owocowe (winorośle, aktinidie, itp.) również należy przygotować odpowiednią podporę (pergolę, panel).

ODPOWIEDNIA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY SADZONKAMI

Decydując się na nowe drzewka i krzewy owocowe, warto zaplanować ich nasadzenia z uwzględnieniem odpowiednich odległości między nimi. Drzewa owocowe zajmują sporą powierzchnię (nieco mniejsze są te kolumnowe i karłowe), więc należy zachować między nimi przynajmniej kilku metrowe odstępy. W przypadku mniejszych krzewów owocowych, odstępy powinny wynosić minimum 1-2 m. 

Borówka amerykańska

Odpowiednia przestrzeń między drzewami umożliwia roślinom swobodny rozrost, a także zapewnia odpowiednie doświetlenie owoców, co przekłada się bezpośrednio na smak i walory odżywcze roślin. 

W przydomowych ogrodach pod drzewami najlepiej sprawdza się trawnik (mieszanki do miejsc lekko zacienionych), w który jeśli spadają owoce – nie brudzą się i nie psują się tak szybko. 🙂 

 

Wybierając odpowiednie drzewa i krzewy owocowe, kierujemy się przede wszystkim warunkami środowiskowymi, w których będą rosły nasze rośliny, terminem i sposobem owocowania (niektóre odmiany owocują corocznie, inne co 2 lata), a także walorami smakowymi owoców poszczególnych odmian czy docelowymi rozmiarami roślin. Pamiętajmy także o tym, że nie wszystkie odmiany są samopłodne (część z nich wymaga w sąsiedztwie odmian zapylających, tzw. zapylaczy). Dobierajmy je tak, aby plonowały możliwie najlepiej. Ważne, aby wybierać odmiany spełniające wszystkie te kryteria. Jeśli masz kłopot z tym jak połączyć poszczególne odmiany, z przyjemnością pomożemy Ci dokonać odpowiedniego wyboru. 

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? I kiedy? Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami! 🙂

A jakie jeszcze prace przeprowadzamy w ogrodzie w tym czasie? Zajrzyj do naszego KALENDARZA PRAC OGRODNICZYCH na październik.

Miłego sadzenia Ogrodnicy!