Jak zadbać o choinkę – 6 kroków, o których warto pamiętać!

Świąteczne przygotowania idą już pełną parą! Stroimy domy, pakujemy prezenty, ubieramy choinki, pieczemy pierniki, kleimy uszka! Wspaniale, cieszmy się nadchodzącymi świętami jak najdłużej! Z tego właśnie powodu chcielibyśmy podpowiedzieć jak zadbać o choinkę i co zrobić, aby Państwa żywa choinka wytrwała w mieszkaniu aż do końca tego wyjątkowego czasu.

jak dbać o choinkę

  1. Wybór drzewka:

Decydując sie na zakup drzewka choinkowego wybierajmy dobre i sprawdzone miejsca sprzedaży, gdzie znajdziemy drzewka wysokiej jakości. Proszę pamiętać, że wycinka choinek zaczyna się już w listopadzie, dlategoteż producent, który mówi, że „choineczka wycięta została tydzień przed świętami” może nie mówić nam całej prawdy, chyba że posiada on własną, małą plantację.

 

  1. Dobór gatunku:

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków drzew iglastych przeznaczonych na choinki, ale kilka z nich cieszy się wyjątkowym powodzeniem.

Jodła kaukaska – gęste, ciemnozielone drzewko, o dużej trwałości i charakterystycznym sposobie utrzymania igieł – nawet jeśli drzewko uschnie, igły nie osypują się tylko nadal utrzymują się na gałęziach. Nie widziela zapachów, czym zdobywa serca alergików i osób o wrażliwym węchu.

 Świerk kłujący – długie i twarde igły, o niebieski, srebrzystym lub zielonym zabarwieniu to cechy charakterystyczne dla świerka kłującego. Równomiernie rozłożone gałęzie umożliwiają wyeksponowanie ozdób świątecznych, a drzewko charakteryzuje się stosunkowo dużą trwałością. Lekki, mysi zapach, nie działa drażniąco na domowników, ale na kłujące igły należy uważać.

 Świerk pospolity – najbardziej tradycyjny i popularny gość świąteczny, ma swój „świąteczny” zapach, intensywnie zielone igły, krótkie, równomiernie rozmieszczone gałęzie, dostępne są także świerki formowane, zagęszczane, o większej ilości pędów i równym, stożkowym kształcie. Jednak świerk ten jest mniej odporny na suszę i szybciej gubi igły.

 

  1. Przycięcie pnia:

Aby Państwa choinka w pełni sił rozpoczęła pobieranie wody, należy jej pień skrócić o 3-4 cm, tak by odsłonić świeże wiązki przewodzące, gdyż stare sa zazwyczaj niedrożne i zaschnięte. Po takim zabiegu choinkę należy możliwie szybko umieścić w wodzie.

 

  1. Wprowadzenie do domu:

Jeśli mamy taką możliwość, warto drzewko przed wprowadzeniem do domu, przyzwyczaić do trochę wyższej temperatury i na około 2 dni wstawić ją do cieplejszego pomieszczenia (np. garaż). Zapobiegnie to sytuacji gdy drzewo doznaje szoku termicznego, ulatnia się woda i opadają igły.

 

  1. Ustawienie drzewka:

Aby Państwa choinka bezpiecznie i stabilnie utrzymywała się w pomieszczeniu należy dobrze ją zamontować. Do tego celu proponujemy stojaki choinkowe, z dokręcanymi śrubami, stojaki metalowe, powlekane powłoką zapobiegającą rdzewieniu.  Alternatywą jest system EasyFix który umożliwia zamontowanie drzewka na trzpieniu stojaka, znajdując środek ciężkości i stabilizując drzewko. Bezpieczny i szybki system.

[krótka prezentacja znajduje się na filmie]

Innym sposobem jest umieszczenie drzewka w wiadrze z kamieniami i wodą.

 Unikajmy: wiader z piaskiem, piaskiem i kamieniami czy węgla, gdyż drobiny tych surowców zapychają wiązki przewodzące pnia drzewa, uniemożliwiając pobieranie wody. Unikajmy także plastikowych stojaków choinkowych (są nietrwałe, istnieje ryzyko wyłamania się drzewka jeśli jest większe).

 

  1. Regularne podlewanie:

Stały dostęp do wody to absolutna konieczność! Inaczej nasze drzewko zaschnie, a świerki się obsypią.

Czynniki mogące przyspieszać obsypywanie się drzewek: ogrzewanie podłogowe, grzejniki ścienne, wysoka temperatura w pomieszczeniu.

 Zadbajmy wspólnie o Państwa choinki [przede wszystkim pamiętajmy o wodzie], a drzewka długo będą niosły radość i cieszyły oko!

renifer