Jak najlepiej wybrać choinkę? – CHOINKA 2016

Jak co roku, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia borykamy się z problemem jak wybrać choinkę? I o ile właściciele i sympatycy sztucznych drzewek choinkowych nie mają tego kłopotu, to zwolennicy żywych drzewek co roku stają przed tym wyborem. PROJEKT PERFEKCYJNA CHOINKA – CZAS START!

Aby ułatwić Wam ten wybór przedstawiamy dostępne na rynku gatunki i formy, wyszczególniając zalety i wady poszczególnych drzewek.

Jodła w rozmiarze XXL
Choinka w  rozmiarze XXL

ŚWIERK POSPOLITY: najbardziej tradycyjny gatunek wybierany na drzewko choinkowe. Charakteryzuje się intensywnym zapachem (tak, ten jest nie do podrobienia), jasno zieloną igłą, a także zwartym i regularnym pokrojem (o ile drzewko pochodzi z plantacji, nie z lasu. Leśne świerki są rzadsze, mniej foremne, bardziej krzaczaste). Jest jednak najmniej trwałym drzewem, a w mieszkaniach, w których jest ciepło (stoi obok kaloryfera czy jest ogrzewanie podłogowe) obsypie się bardzo szybko. Jego dodatkowym atutem jest cena, gdyż te drzewka należą do zdecydowanie najtańszych.

ŚWIERK KŁUJĄCY: charakteryzuje się ładniejszym pokrojem, zazwyczaj jest symetryczny, bardziej ‘bajkowy’, dodatkowo zachwyca niebieskim lub srebrzystym wybarwieniem igieł. Są one jednak twarde i ostro zakończone, co wymusza na nas ubieranie choinki w rękawicach. Ale za to jest drzewkiem trwalszym, które nie obsypuje się tak szybko jak świerk pospolity. Ma charakterystyczny żywiczy zapach. Dostępne są drzewka w niemal każdej wysokości. Jego ceny zawierają się w przedziale od 39 do 119 PLN / szt.

JODŁA KAUKASKA: choinka – królowa. Równiutka, foremna, ta należąca do 1 klasy stanowi perfekcyjne “Christmas tree”. Jej igły są tępo zakończone, co oznacza, że nie kłują, są intensywnie zielone, błyszczące. Po kilku tygodniach nie opadają, zasychają na pędach, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających ciepłe mieszkania (także ogrzewanie podłogowe). Jej zapach nie jest tak intensywny, aczkolwiek czuć w domu lekką nutę lasu. Należy jednak do drzewek najdroższych, gdyż jej ceny wahają się od 49 do 290 PLN/szt. Warto zwrócić uwagę na pień, który zwłaszcza przy bardzo dużych drzewach (2-4m) osiąga spore rozmiary i może stanowić kłopot dla tradycyjnych stojaków choinkowych (dobrym rozwiązaniem jest system Easy-Fix, który utrzyma każde drzewko).

15390811_732564216902135_1298302738575846692_n

CHOINKA W DONICZCE? Proszę bardzo!

Dostępne są drzewka choinkowe (głównie świerki serbskie, kłujące czy białe) tak przygotowywane, aby można było je posadzić w gruncie. Jednakże warto upewnić się czy drzewo było odpowiednio przygotowane, a nie jest tylko zamocowane w doniczce. Z takim drzewkiem należy jednak właściwie postępować, aby po rozhartowaniu w ciepłym domu ponownie je zahartować. Unikniemy w ten sposób szoku termicznego.

Warto także zapytać sprzedawcę o cechy charakterystyczne każdego gatunku, aby potem prawidłowo posadzić drzewko w ogrodzie.

Zwróćmy również uwagę na drzewka mocowane w doniczkach (zazwyczaj te doniczki owinięte są dodatkową folią – zieloną lub fioletową, co już powinno być dla nas sygnałem, że te drzewka niestety nie przyjmą się w naszym ogrodzie. W drzewka doniczkowe zaopatrujmy się w sprawdzonych Centrach Ogrodniczych.

15192637_719812064844017_3678936168680434955_n
Choinka w doniczce – w różnych gatunkach i rozmiarach

Nadal masz wątpliwości? Zapraszamy do naszego Zielonego Zakątka i na miejscu pomożemy Ci wybrać Twoją Choinkę Marzeń. Do zobaczenia wkrótce! 🙂