Listopadowe prace ogrodnicze.
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni i zimnych nocy w naszych ogrodach zachodzą duże zmiany. Liście zmieniły barwę, opadają z drzew, byliny zasychają, a po pierwszych przymrozkach zważone tkanki liści funkii czy liliowców czekają na usunięcie.
Do naszych listopadowych obowiązków należy:
1. Grabienie, zbieranie i usuwanie liści z ogrodów. Możemy składować je w formie kompostownika, przesypując warstwy liści np. Komposterem, środkiem przyspieszającym rozkład tych odpadów, dodatkowo pochłaniającym zapach.
2. Przesadzanie, przenoszenie drzew i krzewów zimozielonych. To idealny czas na takie zabiegi. Zwolniony metabolizm roślin i duża wilgotność sprzyjają zmianom środowiska dla tych roślin.
3. Usuwanie mumii i chorych pędów drzew i krzewów, zarówno ozdobnych jak i owocowych. Tak zebrane tkanki należy zakopać pod ziemią lub spalić (jeśli mieszkamy poza miastem).
4. Oprysk fungicydem (związki miedziowe, np. miedzian) wszystkich roślin w ogrodzie. Zapewni to usunięcie form przetrwalnikowych grzybów, a w efekcie zdrowsze i silniejsze rośliny w przyszłym roku.
5. Nawożenie nawozami jesiennymi. To ostatni moment na takie zabiegi, po przymrozkach substancje te nie będą już przyswajane przez rośliny.
6. Plewienie rabat. Pozostałe chwasty będą bezpośrednim zagrożeniem dla roślin w przyszłym sezonie.
Szanowni Państwo! Korzystajmy z tych ciepłych i słonecznych dni, jakimi obdarzyła nas przyroda tej jesieni. Łapmy promienie słońca, ruszajmy się, a zaowocuje to zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym w tym trudnym dla naszych organizmów sezonie.
Pamiętajmy też o tym, że nadal możemy sadzić, reorganizować i aranżować rabaty. Rośliny nadal są w dobrej formie, pogoda sprzyja sadzeniu, a ceny jesienne są zdecydowanie bardziej atrakcyjne.